Polscy specjaliści w misji HERA - flagowej misji ESA

7.10.2024 Fot. European Space Agency/ ESA
7.10.2024 Fot. European Space Agency/ ESA

Polscy inżynierowie z międzynarodowej grupy technologicznej GMV wzięli udział w opracowaniu autonomicznego systemu nawigacji dla wysłanego właśnie w kosmos próbnika HERA. Europejska sonda zbada skutki słynnego uderzenia sondy DART w Dimorphosa – księżyc planetoidy Didymos.

W daleką przestrzeń wyruszyła 7 października sonda HERA, opracowana wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną - w pracach wzięło udział 18 europejskich państw członkowskich ESA - oraz japońską agencję kosmiczną JAXA, która dostarczyła jeden z instrumentów naukowych.

W tej szeroko zakrojonej misji wzięli udział także polscy specjaliści – inżynierowie pracujący dla międzynarodowej grupy technologicznej GMV. Uczestniczyli oni w zaprojektowaniu i wdrożeniu autonomicznego systemu nawigacji sondy. Wykorzystujący analizę obrazu system pozwoli próbnikowi na manewrowanie w pobliżu asteroidy. Takie rozwiązanie jest niezbędne ze względu na opóźnienia sygnału docierającego do próbnika z oddalonej Ziemi.

„Umożliwienie sondzie samodzielnego manewrowania w przestrzeni kosmicznej, szczególnie w tak trudnych warunkach jak bliskie otoczenie asteroidy, to ogromne wyzwanie technologiczne. Nasze rozwiązania to efekt lat pracy i światowej klasy inżynierii, które stawiają nas na czele globalnych liderów w branży kosmicznej. Ten projekt nie tylko podkreśla kompetencje naszych inżynierów, ale również ukazuje potencjał Polski w kształtowaniu przyszłości branży kosmicznej” – powiedział Paweł Wojtkiewicz, dyrektor ds. przestrzeni kosmicznej GMV w Polsce, cytowany we wtorkowym komunikacie dla mediów.

Znaczący wkład w projekt wniosły także zespoły GMV z Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Niemiec, Holandii oraz Francji. Inżynierowie z tych krajów, pod przewodnictwem Hiszpanii, pracowali nad różnymi elementami projektu - takimi jak rozwój oprogramowania, systemy nawigacyjne czy integracja technologii. Opracowana przez ekspertów z GMV technologia może tymczasem znaleźć zastosowania także w innych programach, np. w czasie innych misji eksploracyjnych, do lądowań na dalekich obiektach czy w trakcie montażu i serwisowania satelitów na orbicie okołoziemskiej.

Sonda HERA jest częścią prowadzonego wspólnie z NASA międzynarodowego programu AIDA (Asteroid Impact & Deflection Assessment). Oceniane są w nim możliwości ochrony Ziemi przed groźnymi asteroidami, które kiedyś mogą się pojawić.

Główny cel sondy to dokładne zbadanie efektów uderzenia sondy DART (Double Asteroid Redirection Test) w księżyc planetoidy Didymos – Dimorphosa. Kolizja miała miejsce we wrześniu 2022 roku.

Próbnik zbierze informacje na temat powstałego krateru, zmian orbity Dimorphosa oraz wpływu energii uderzenia na jego powierzchnię. Sondzie będą towarzyszyły CubeSaty, czyli małe satelity – Milani i Juventas, które z pomocą radaru będą eksplorowały wewnętrzną strukturę asteroidy.

Zgromadzone dane pomogą odpowiedzieć na pytanie, czy w razie zagrożenia dla Ziemi ze strony asteroidy, wykonalna byłaby zmiana trajektorii takiego obiektu.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.09.2022. Model satelity Intuition-1 w Gliwicach. PAP/Tomasz Wiktor

    Rok na orbicie polskiego satelity Intuition-1

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: z orbity doskonale widać, że nasza planeta coraz szybciej się zmienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera