25.02.2025. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. PAP/Leszek Szymański

Gawkowski: w Instytucie IDEAS kadra spotka się z odpowiednimi pieniędzmi

Instytut Badawczy IDEAS łączy dwa ważne obszary: militarny i cywilny; a jego kadra naukowa będzie dobrze wynagradzana - mówił we wtorek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na konferencji poświęconej powołaniu tej jednostki.

  •  Warszawa, 25.02.2025. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (L) podczas posiedzenia rządu w KPRM w Warszawie, 25 bm. Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem rozporządzenia ws. utworzenia Instytutu Badawczego IDEAS. PAP/Leszek Szymański
    Technologia

    Zebrał się rząd, w porządku obrad m.in. powołanie instytutu badawczego zajmującego się rozwojem sztucznej inteligencji

    Rząd rozpoczął we wtorek po godz. 12 obrady. Ma się zająć m.in. rozporządzeniem ws. powołania Instytutu Badawczego IDEAS, który zajmie się rozwojem sztucznej inteligencji. Ministrowie mają rozpatrzyć też projekt noweli o Narodowym Centrum Nauki, który zmienia siatkę wynagrodzeń pracowników Centrum.

  • , 24.02.2025. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (L) i wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji w Warszawie, 24 bm. Temat spotkania: "Odkryj przyszłość usług publicznych z PLLuM". (sko) PAP/Tomasz Gzell
    Technologia

    MC: udostępniamy polską sztuczną inteligencję PLLuM dla administracji i obywateli

    PLLuM to model językowy stworzony dla administracji, firm i naukowców; każdy obywatel może skorzystać z czatbotu - przekazał w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Resort powołał konsorcjum HIVE, które ma wdrażać modeli AI w mObywatelu i urzędach - dodał wiceminister Dariusz Standerski.

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: połowa stron internetowych uczelni publicznych zawiera duże błędy dostępności

    Połowa stron internetowych uczelni publicznych zawiera krytyczne błędy dostępności, utrudniające dostęp do podstawowych informacji i usług. Tylko 6 proc. stron internetowych wszystkich uniwersytetów jest wolnych od poważnych błędów - wynika raportu o dostępności cyfrowej polskich uczelni.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Śląski Uniwersytet Medyczny stworzył symulator wad wzroku w technologii VR

    Zespół specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracował symulator wad wzroku w technologii VR - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka placówki. Aplikacja, wykorzystująca gogle do wirtualnej rzeczywistości, pozwala użytkownikom doświadczyć różnych zaburzeń widzenia w interaktywny sposób.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Powstał polski system do domowej diagnostyki i terapii bezdechu

    Bezprzewodowy czujnik, który zastąpi, uprości i zindywidualizuje dotychczasową diagnostykę zaburzeń oddychania podczas snu, do tego w zaciszu własnego domu, opracowali naukowcy pod kierunkiem laryngologa dr. Wojciecha Kukwy. System pomoże też lekarzom w dobraniu najlepszej dla pacjenta metody leczenia.

  • Rys: Chmura słów pokazuje, że w wypowiedziach studentów z całego świata wyłania się dość pozytywny obraz ChatuGPT Źródło: Dejan Ravšelj et al. PlosOne https://doi.org/10.1371/journal.pone.0315011
    Technologia

    Jak studenci korzystają z ChatuGPT - międzynarodowe badanie

    ChatGPT najczęściej przydaje się studentom do burzy mózgów, streszczania tekstów, researchu przy pisaniu tekstów naukowych. Studenci korzystają z narzędzia chętnie i z ciekawością, ale są świadomi jego ograniczeń - wynikło z badań w 109 krajach.

  • Adobe Stock
    Technologia

    Gdańsk/ Naukowcy obliczą trasę rozprzestrzeniania się plastikowych śmieci w rzekach

    Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Polskiej Akademii Nauk opracują trasę rozprzestrzeniania się plastikowych śmieci w wodach śródlądowych i zaproponują rozwiązania, które ograniczą ich odpływ do mórz i oceanów - poinformowała gdańska uczelnia.

  • Fot. Adobe Stock
    Innowacje

    Raport: polska gospodarka nie dogoni zachodnioeuropejskich gospodarek bez innowacji

    Polska gospodarka nie dogoni zachodnioeuropejskich bez poprawy poziomu innowacyjności - oceniają eksperci Sieci Badawczej Łukasiewicz. Ich zdaniem należy więc m.in. zwiększyć nakłady spółek z udziałem państwa na badania i rozwój oraz stawiać na projekty badawcze nadające się do komercjalizacji.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    MC: prawie 8 mln euro na projekt dotyczący AI w cyberbezpieczeństwie; pokieruje nim NASK

    NASK – Państwowy Instytut Badawczy pokieruje międzynarodowym projektem AIPITCH, wartym blisko 8 mln euro, który wzmocni cyberbezpieczeństwo - przekazało Ministerstwo Cyfryzacji w piątek. W ramach projektu powstaną m.in. inteligentne systemy ostrzegania przed cyberzagrożeniami.

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Eurobarometr: jedna trzecia Polaków uważa, że ludzie żyli w tym samym czasie, co dinozaury

  • Oceanolog: mamy wybór, czy z naszą planetą będzie źle, czy tragicznie

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Polskie zespoły mogą startować do programu SPARK dla biomedycyny, nabór - do 20 marca

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: widać ogólnoświatowy spadek wiary w demokratyczne instytucje

  • Badanie: nie wszystkie leki generyczne są sobie równe

  • Lodowce puszczają gazy

  • Milimetrowy kryształ mieści gigabit informacji

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera