Nauka dla Społeczeństwa

25.02.2024
PL EN
 • Konkurs dla czytelników

  DO WYGRANIA TRZY ZESTAWY NAGRÓD!
  Jeśli odpowiesz prawidłowo na trzy widoczne poniżej pytania, możesz wygrać nagrodę. Pytania dotyczą zagadnień z publikacji zamieszczonych w naszym serwisie w ostatnich dniach. Wśród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi, rozlosujemy trzy zestawy nagród. Są nimi pakiety gadżetów Nauki w Polsce.

  Oto odpowiedzi na pytania:

  1. Jak nazywa się reaktor termojądrowy znajdujący się w Wielkiej Brytanii, w którym w czasie trwającej 5 sekund reakcji, z 0,2 mg paliwa udało się uzyskać 69 megadżuli energii?

  * Joint European Torus (JET)

  2. Ile lat temu w katedrze na Wawelu królową Polski koronowano Elżbietę z dynastii Habsburgów. Przez nowych poddanych była nazywana „Rakuszanką”. 

  * 570 lat temu

  3. W jakich górach na południu Francji (w regionie Oksytania) odnaleziono stanowisko zawierające niemal 400 wyjątkowo dobrze zachowanych skamieniałości sprzed 470 mln lat?

  * Montagne Noire

  Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi i do których odezwiemy się w tym tygodniu, to:

  is...0@op.pl

  lu...a@gmail.com

  be...d@interia.pl

  Gratulujemy!

  A oto nowe pytania:

  1. Kiedy przypada Dzień Nauki Polskiej, obchodzony w dniu urodzin Mikołaja Kopernika?

  2. Ile żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej i na terenach do niej przyległych, doliczono się w czasie zimowej inwentaryzacji tych zwierząt (stan na koniec 2023 roku)?

  3. W jakim mieście, podczas prac archeologicznych, odnaleziono odlaną z cyny plakietkę w kształcie turkawki? Pod sylwetką ptaka umieszczona jest szarfa z łacińską inskrypcją „Amor Vincit Omnia”, czyli „Miłość zwycięża wszystko”.

  Odpowiedzi prosimy przesyłać za pośrednictwem poniższego formularza. Czekamy na nie do 26 lutego 2024 r. włącznie. Następnego dnia odezwiemy się do laureatów.

  Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu.

W związku ze zgłoszeniem mojego udziału w konkursie dla czytelników portalu Nauka w Polsce, wyrażam niniejszym zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu zgłoszenia do konkursu (adres poczty elektronicznej, imię i nazwisko, telefon, adres do korespondencji) w celu jego przeprowadzenia i wyłonienia zwycięzców Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Polskiej Agencji Prasowej, z siedzibą w Warszawie (00-502) przy ul. Brackiej 6/8. Pani/Pana dane będą przetwarzane do momentu zakończenia konkursu i wyłonienia zwycięzców. Podstawą przetwarzania podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27.04.2016 dotyczącego ochrony danych osobowych (RODO) Bez podania powyższych danych nie będzie możliwy Pani/Pana udział w konkursie. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, zmiany, usunięcia, ograniczenia przetwarzania prawo do przenoszenia danych i wniesienia sprzeciwu a także prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w każdym czasie. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Dane mogą zostać przekazane podmiotowi zapewniającemu techniczną obsługę bazy danych.

Copyright © Fundacja PAP 2024