10.07.2020
PL EN
 • Konkurs dla czytelników

  ZE WZGLĘDU NA OBECNĄ SYTUACJĘ PACZKI Z NAGRODAMI DO ZWYCIĘZCÓW KOLEJNYCH EDYCJI KONKURSU BĘDĄ ZBIOROWO WYSŁANE W PÓŹNIEJSZYM TERMINIE - Z OK. DWUTYGODNIOWYM OPÓŹNIENIEM. PROSIMY O CIERPLIWOŚĆ.
  DO WYGRANIA AŻ TRZY ZESTAWY NAGRÓD!
  Jeśli odpowiesz prawidłowo na trzy widoczne poniżej pytania, możesz wygrać nagrodę. Pytania dotyczą zagadnień z publikacji zamieszczonych w naszym serwisie w ostatnich dniach. Wśród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi, rozlosujemy trzy nagrody. Są nimi pakiety gadżetów Nauki w Polsce.

  Oto odpowiedzi na pytania z ubiegłego tygodnia:

  1. Kto jest dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)?

  Tedros Adhanom Ghebreyesus.

  2. Jak nazywają się otoczone rowami konstrukcje będące przykładami najstarszej monumentalnej architektury w Europie, pełniące rolę centrów ceremonialnych, świątyń lub miejsc zgromadzeń ludności (dwie z nich odkryto w 2019 r. pod Toruniem)?

  Rondele.

  3. Na ile lat szacuje się wiek odkrytej niedawno gwiazdy neutronowej Swift J1818.0-1607?

  Na 240 lat.

   

  Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi i do których wyślemy nagrody, to:

  Justyna Sypniewska, Konin

  Aleksandra Korzeniowska, Gdynia

  Anna Rafałowicz, Suchowola

  Gratulujemy!

   

  A oto nowe pytania:

  1. Jak nazywał się wynalazca i inżynier, który opatentował ponad 120 wynalazków, m.in. silnik elektryczny, dynamo, elektrownię wodną, baterię słoneczną, świetlówkę, transformator prądu zmiennego?

  2. Czy toksoplazmoza jest wywoływana przez wirusa, bakterię czy pierwotniaka?

  3. Jak nazywa się punkt orbity, w którym Ziemia (lub inne ciało niebieskie) jest najdalej od Słońca?

  Na odpowiedzi, wraz z danymi adresowymi koniecznymi do wysyłki nagród, czekamy do 14 lipca 2020 r. włącznie. Następnego dnia opublikujemy nazwiska laureatów.

W związku ze zgłoszeniem mojego udziału w konkursie dla czytelników portalu Nauka w Polsce, wyrażam niniejszym zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu zgłoszenia do konkursu (adres poczty elektronicznej, imię i nazwisko, telefon, adres do korespondencji) w celu jego przeprowadzenia i wyłonienia zwycięzców Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Polskiej Agencji Prasowej, z siedzibą w Warszawie (00-502) przy ul. Brackiej 6/8. Pani/Pana dane będą przetwarzane do momentu zakończenia konkursu i wyłonienia zwycięzców. Podstawą przetwarzania podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27.04.2016 dotyczącego ochrony danych osobowych (RODO) Bez podania powyższych danych nie będzie możliwy Pani/Pana udział w konkursie. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, zmiany, usunięcia, ograniczenia przetwarzania prawo do przenoszenia danych i wniesienia sprzeciwu a także prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w każdym czasie. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Dane mogą zostać przekazane podmiotowi zapewniającemu techniczną obsługę bazy danych.
Copyright © Fundacja PAP 2020