Nauka dla Społeczeństwa

02.04.2023
PL EN
 • Konkurs dla czytelników

  DO WYGRANIA CZTERY ZESTAWÓW NAGRÓD!
  Jeśli odpowiesz prawidłowo na trzy widoczne poniżej pytania i polubiłeś nasz profil na facebooku, możesz wygrać nagrodę. Pytania dotyczą zagadnień z publikacji zamieszczonych w naszym serwisie w ostatnich dniach. Wśród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi, rozlosujemy cztery zestawy nagród. Są nimi pakiety gadżetów Nauki w Polsce.

  1. Kiedy przypada Światowy Dzień Wody ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992?

  * 22 marca

  2. Jak brzmi inna nazwa roślin ziemnopączkowych, do których zalicza się m.in. śnieżycę woronową, śnieżycę wiosenną, śnieżyczkę przebiśnieg, krokusy wiosenne czy przylaszczkę pospolitą?

  * geofity

  3. Jak nazywa się wirus, do wykrycia którego szybki i biodegradowalny test opracował zespół doktorantów z Politechniki Warszawskiej?

  * wirus Lassa


  Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi i do których odezwiemy się w tym tygodniu, to:

  pio...1@o2.pl

  111...6@gmail.com 

  mar...no@o2.pl 

  Gratulujemy!

   

  A oto nowe pytania:

  1. Jak nazwano nowy gen, którego mutacje powodują wysokie ryzyko raka piersi, odkryty przez polskich badaczy we współpracy z kolegami z Kanady?

  2. Ile oddechów na minutę wykonywał plateozaur, jeden z największych dinozaurów roślinożernych?

  3. Jak nazywają się mierzące pół milimetra zwierzęta znane z niesłychanej wytrzymałości? Badania nad nimi mogą być pomocne w przechowywaniu leków.

  Odpowiedzi prosimy przesyłać za pośrednictwem poniższego formularza. Czekamy na nie do 5 kwietnia 2023 r. włącznie. Następnego dnia odezwiemy się do laureatów.

  Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu.

W związku ze zgłoszeniem mojego udziału w konkursie dla czytelników portalu Nauka w Polsce, wyrażam niniejszym zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu zgłoszenia do konkursu (adres poczty elektronicznej, imię i nazwisko, telefon, adres do korespondencji) w celu jego przeprowadzenia i wyłonienia zwycięzców Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Polskiej Agencji Prasowej, z siedzibą w Warszawie (00-502) przy ul. Brackiej 6/8. Pani/Pana dane będą przetwarzane do momentu zakończenia konkursu i wyłonienia zwycięzców. Podstawą przetwarzania podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27.04.2016 dotyczącego ochrony danych osobowych (RODO) Bez podania powyższych danych nie będzie możliwy Pani/Pana udział w konkursie. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, zmiany, usunięcia, ograniczenia przetwarzania prawo do przenoszenia danych i wniesienia sprzeciwu a także prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w każdym czasie. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Dane mogą zostać przekazane podmiotowi zapewniającemu techniczną obsługę bazy danych.

Copyright © Fundacja PAP 2023