Fot. Adobe Stock

Czas na przybyszów z przyszłości? Dlaczego nie! Fizycy zrobili w teorii miejsce na tachiony

Tachiony są hipotetycznymi cząstkami, które poruszają się z prędkościami większymi niż prędkość światła. Do niedawna były powszechnie uważane za twory niemieszczące się w szczególnej teorii względności. Zespół fizyków pokazał jednak właśnie, jak w teorii można zrobić tachionom miejsce.

 • fot. materiały prasowe WAT/VIGO Photonics S.A.

  Trwają prace nad polską matrycą detektorów dalekiej podczerwieni

  Prace nad przyszłą polską matrycą detektorów dalekiej podczerwieni, której elementy będą przyjazne środowisku, a jednocześnie spełnią wymogi najbardziej zaawansowanych zastosowań, w tym militarnych, prowadzi Wojskowa Akademia Techniczna.

 • Bozon Higgsa (kolor niebieski) może powstać wskutek interakcji gluonów (żółty) podczas zderzeń protonów. Protony składają się z dwóch kwarków górnych (czerwony) i jednego dolnego (fioletowy), wiązanych przez gluony tak silnie, że w tworzącym się morzu cząstek wirtualnych (szary) mogą się pojawiać bardziej masywne kwarki i antykwarki, na przykład piękne, których obecność także wpływa na proces narodzin bozonów Higgsa. (Źródło: IFJ PAN)

  Po 12 latach badań Higgs dalej nie zdradza nam elementów nowej fizyki

  Nawet po dokładniejszych trwających już 12 lat badaniach własności bozonu Higgsa nic nie wskazuje na to, że można będzie dzięki niemu rozszerzyć Model Standardowy o elementy nowej fizyki - pokazują nowe analizy z udziałem Polaków.

 • Źródło: materiały prasowe European Patent Office
  Innowacje

  Dr Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe to technologia przyszłości

  Ogniwa perowskitowe to technologia przyszłości, można je stosować na każdej powierzchni, a także w kosmosie – powiedziała PAP dr Olga Malinkiewicz, tegoroczna laureatka European Inventor Award. Firma Saule Technologies, której jest współzałożycielką, chce zbudować kolejną fabrykę takich ogniw.

 • Ujścia rzek do oceanu mogą przyjmować różnorodne formy. (po lewej) Delta Gangesu i Brahmaputry przy ujściu do Oceanu Indyjskiego składa się z kanałów tworzących pętle, które otaczają setki wysepek. (Źródło: @ESA European Space Agency), (po prawej) Ujście rzeki z Wax Lake w Luizjanie (USA) do Oceanu Atlantyckiego ma formę podobną do kształtu drzewa, w którym główny strumień dzieli się na mniejsze odnogi. (Źródło: National Science Foundation, Center for Earth-Surface Dynamics).

  Fizyka pływa w rzece: kiedy sieć wpada w pętlę

  W naczyniach krwionośnych, żyłkach liści czy systemach rzecznych fizycy widzą tzw. sieci transportowe. W jakich warunkach w sieciach takich dochodzi do tworzenia pętli, które uodparniają cały system na zniszczenia? Opisał to zespół m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego.

 • Fot. Adobe Stock
  Technologia

  Galwanizacja jak drukowanie – powłoki dla ogniw solarnych i nie tylko

  Nową metodę powlekania materiałów cienkimi warstwami w sposób przypominający drukowanie opracowano na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wymaga ona minimum materiałów chemicznych i może przyśpieszyć rozwój organicznych ogniw solarnych III generacji.

 • Fot. Adobe Stock

  Kraków/ Fizyk z UJ zdobył grant 2,5 mln euro na projekt dotyczący mechaniki kwantowej

  Prof. Karol Życzkowski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 2,25 mln euro na realizację projektu dotyczącego mechaniki kwantowej. Badania sfinansuje Europejska Rada ds. Badań Naukowych w ramach konkursu ERC Advanced Grant 2023.

 • Rys: Źródło: materiały prasowe MIBMiK

  Świat atomów i cząsteczek: jak dzięki różnym metodom obrazowania zobaczyć “całego słonia”

  Budowę molekuł tworzących komórki można poznać za pomocą różnych technik obrazowania. Uzyskiwane w ten sposób mapy tych samych struktur wbrew pozorom nieco różnią się jednak między sobą. Żeby poznać prawdę o molekułach, potrzebna jest nie tylko kombinacja technik, ale i zrozumienie, jak badają one materię - zwraca uwagę prof. Matthias Bochtler z MIBMiK.

 • Przykłady tekstur nowej fazy ciekłokrystalicznej: a) materiał nieuporządkowany pomiędzy dwoma szkiełkami, b) kropla materiału zawieszona na podłożu glicerynowym, c) domenowa tekstura nowo odkrytej fazy (obraz spod mikroskopu polaryzacyjnego). Źródło: WAT/UW

  Spontaniczne helisy i uporządkowane dipole

  Odkrycie nowego sposobu uporządkowania ciekłych kryształów zmienia rozumienie materii organicznej. Znajdzie ono zastosowanie m.in. w fizyce płynów, materiałach ciekłokrystalicznych, elektronice organicznej, fotonice i biologii molekularnej.

 • Zjawisko Dopplera słychać szczególnie wyraźnie, gdy mija nas pociąg. Obecność tego samego efektu w uogólnionym równaniu telegrafisty wskazuje na falową naturę transportu ciepła na małych odległościach. (Źródło: IFJ PAN)

  Od oparzeń do falowej natury ciepła – przez równanie telegrafistów

  Efekt akustyczny pomaga w wyjaśnieniu natury transportu ciepła. W medycynie może to wpłynąć na techniki pracy z laserowymi narzędziami chirurgicznymi, sposoby odprowadzania nadmiaru ciepła z poparzonych tkanek, a w kosmetologii na ograniczenie niepożądanych efektów termicznych zabiegów kosmetycznych.

Najpopularniejsze

 • Fot. Adobe Stock

  Posłowie: audyt wykazał nieprawidłowości w Sieci Badawczej Łukasiewicz, ma być zawiadomienie do prokuratury

 • Powstał program do sprawdzania, czy rozmawialiśmy online z prawdziwą osobą

 • Medioznawca o internetowych memach z "Januszem Nosaczem": to akty przemocy symbolicznej

 • Ekspert: gry opowiadają nam o nas samych

 • Matematyk: altruizm może być mechanizmem przetrwania ludzkości

 • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

  Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

 • Tłuste koty na diecie pomagają zrozumieć ludzką otyłość

 • Pradawne wirusy wspierają nowotwory

 • Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry

 • Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu, w której mogliby chronić się astronauci

Fot. Adobe Stock

Na dnie Bałtyku zalegają wraki; naukowcy z UJ wśród badaczy pracujących nad zmniejszeniem zanieczyszczenia morza

Instytucje z Polski, Litwy, Niemiec i Szwecji pracują nad zmniejszeniem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego niebezpiecznym paliwem, amunicją i innymi pozostałościami wraków - poinformował Uniwersytet Jagielloński, który jest partnerem projektu "Baltwreck".

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera