08.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej nt. wyników rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/25 w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki w siedzibie resortu w Warszawie.PAP/Paweł Supernak

Liczba studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2024/2025 wzrosła o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem

462 tys. studentów rozpoczęło studia w roku akademickim 2024/2025 - czyli o 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. To jest bardzo dobra informacja, bo mieliśmy obawy, że polska młodzież nie jest zainteresowana studiami w Polsce – powiedział na piątkowej konferencji minister nauki Dariusz Wieczorek.

  • 06.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L), rektor SGH Piotr Wachowiak (P) i kanclerz uczelni Marcin Dąbrowski (C) na konferencji ,,Dodatkowe 200 mln zł na akademiki”, 6 bm. w wyremontowanym Domu Studenckim "Grosik" SGH w Warszawie. (ad) PAP/Leszek Szymański

    Wieczorek: resort nauki wspólnie z Warszawą planuje rozbudowę akademików na Jelonkach

    Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w środę współpracę z władzami stolicy przy renowacji i budowie osiedla domów studenckich na warszawskich Jelonkach. Dodał, że wedle szacunków koszt inwestycji wyniesie około 200-300 milionów zł.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    GUS: Co szósty student na biznesie i administracji, co ósmy - na medycynie

    Na ok. 350 polskich uczelniach studiowało w ub. roku akademickim 1,2 mln osób. Najczęściej wybierano biznes i administrację (prawie 18 proc. wszystkich studentów), medycynę (prawie 13 proc.) oraz nauki społeczne (ponad 12 proc.) - wynika z zestawienia Głównego Urzędu Statystycznego.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    Ruszył studencki program praktyk w ESA

    Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła program praktyk dla studentów różnych specjalności. Zgłoszenia można przesyłać do 30 listopada.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    "DGP": Coraz mniej studentów z pomocą socjalną

    Kolejny rok z rzędu spada liczba osób uprawnionych do stypendiów na studiach. Tak wynika z najnowszego raportu „Szkolnictwo wyższe i jego finanse” Głównego Urzędu Statystycznego. Coraz mniej studentów może liczyć zwłaszcza na pomoc socjalną - poinformował we wtorkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

  • Fot. Adobe Stock

    "DGP": Obcokrajowców nie może być więcej niż polskich studentów

    Cudzoziemcy kształcący się na studiach w danym roku akademickim w tej samej szkole wyższej nie mogą stanowić więcej niż połowę wszystkich studiujących - wynika z projektu przepisów opisanych we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

  • Budynek Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (mr) PAP/Tomasz Waszczuk
    Student

    Warmińsko-mazurskie/ Studenci medycyny mogą ubiegać się o stypendia od samorządu

    Do 20 listopada studenci medycyny mogą ubiegać się o stypendium naukowe od samorządu woj. warmińsko-mazurskiego. Po stypendium młodzi medycy będą zobowiązani do odbycia stażu w placówkach medycznych wskazanych przez samorząd regionu.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    XVIII edycja konferencji Pełno(s)prawny Student

    Na początku grudnia w Krakowie odbędzie się XVIII edycja konferencji Pełno(s)prawny Student. Organizuje ją Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.

  • Lublin, 22.10.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas debaty "Edukacja poprzez kulturę" w drugim dniu Międzynarodowego Kongresu Marii Curie-Skłodowskiej ph. "Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja", 22 bm. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. PAP/Wojtek Jargiło

    Minister nauki: w 2025 r. planujemy uruchomić program wsparcia kultury studenckiej

    Minister nauki Dariusz Wieczorek ogłosił we wtorek, że program wsparcia kultury studenckiej ruszy w pierwszym kwartale 2025 r. Program będzie miał formę konkursu grantowego skierowanego m.in. do klubów, zespołów i organizacji akademickich.

  • Fot. materiały prasowe
    Student

    Kraków/ Studenci Politechniki Krakowskiej skonstruowali bolid o napędzie wodorowo-elektrycznym

    Bolid wykorzystujący hybrydowy układ napędowy złożony z silnika spalinowego, przystosowanego do zasilania wodorem oraz silnika elektrycznego skonstruował zespół studentów Politechniki Krakowskiej. Pojazd posłuży do badań związanych z m.in. napędami hybrydowymi i toksycznością spalin z rożnych paliw.

Najpopularniejsze

  • 11.09.2024. Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Dariusz Jemielniak. PAP/Rafał Guz

    Wiceprezes PAN: potrzebne czytelniejsze definicje czasopism drapieżnych

  • Projekt rozporządzenia ministra nauki ws. wykazu czasopism naukowych - do konsultacji

  • Neolityczną ceramikę i kolekcję europejskich monet odkryto we Wdeckim Parku Krajobrazowym

  • Dzieci pomogły naukowcom policzyć duńskie niesporczaki

  • Prof. Kistryn o rozporządzeniu MNiSW: zbyt mało miejsca poświęcono monografiom

  • Fot. Adobe Stock

    COP29/ Szefowa WMO: 2024 rok będzie najgorętszy w historii

  • Od obrazów do neuronów, czyli seans filmowy w mózgu

  • Specyficzne szczepy bakterii E. coli - przyczyną raka jelita grubego

  • Odkryto dziesiątki nowych genów związanych z rwą kulszową

  • DNA ujawnia tajemnice ofiar Wezuwiusza

Robotnica Formica polyctena. Fot. Marcin Szot

Kopce mrówek leśnych to "wyspy środowiskowe" dla grzybów

Leśne mrowiska mogą być "wyspami środowiskowymi" dla grzybów - twierdzą naukowcy z Ogrodu Botanicznego i Wydziału Biologii UW, którzy w kopcach mrówki ćmawej odkryli obecność specyficznego zespołu grzybów, innych niż w okolicznej ściółce leśnej. Obecność mrowisk może więc sprzyjać lokalnemu zwiększeniu bioróżnorodności.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera