25.02.2025. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. PAP/Leszek Szymański

Gawkowski: w Instytucie IDEAS kadra spotka się z odpowiednimi pieniędzmi

Instytut Badawczy IDEAS łączy dwa ważne obszary: militarny i cywilny; a jego kadra naukowa będzie dobrze wynagradzana - mówił we wtorek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na konferencji poświęconej powołaniu tej jednostki.

  • 25.02.2025. Ministrowie podczas posiedzenia rządu w KPRM w Warszawie, 25 bm. Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem rozporządzenia ws. utworzenia Instytutu Badawczego IDEAS. PAP/Leszek Szymański
    Prawo

    MC: rząd przyjął rozporządzenie ws. Instytutu IDEAS, jego szefem będzie prof. Piotr Sankowski

    Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie ws. utworzenia Instytutu Badawczego IDEAS - poinformowało PAP Ministerstwo Cyfryzacji (MC) we wtorek. Wskazało, że nadzór nad jednostką sprawować będą wspólnie resort cyfryzacji i MON, a na jej czele stanie prof. Piotr Sankowski.

  • 17.07.2024. Dyrektor NCBR Jerzy Małachowski. PAP/Albert Zawada

    NCBR: zidentyfikowaliśmy i rozwiązujemy szereg problemów w działaniu centrum

    W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przeprowadzono w ostatnich latach kilkadziesiąt kontroli i audytów, które wykazały problemy i nieprawidłowości. Centrum wdraża więc plan naprawczy i opracowało nową strategię działań - poinformowali przedstawiciele NCBR podczas wtorkowej konferencji prasowej.

  •  Warszawa, 25.02.2025. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (L) podczas posiedzenia rządu w KPRM w Warszawie, 25 bm. Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem rozporządzenia ws. utworzenia Instytutu Badawczego IDEAS. PAP/Leszek Szymański
    Technologia

    Zebrał się rząd, w porządku obrad m.in. powołanie instytutu badawczego zajmującego się rozwojem sztucznej inteligencji

    Rząd rozpoczął we wtorek po godz. 12 obrady. Ma się zająć m.in. rozporządzeniem ws. powołania Instytutu Badawczego IDEAS, który zajmie się rozwojem sztucznej inteligencji. Ministrowie mają rozpatrzyć też projekt noweli o Narodowym Centrum Nauki, który zmienia siatkę wynagrodzeń pracowników Centrum.

  • , 24.02.2025. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (L) i wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji w Warszawie, 24 bm. Temat spotkania: "Odkryj przyszłość usług publicznych z PLLuM". (sko) PAP/Tomasz Gzell
    Technologia

    MC: udostępniamy polską sztuczną inteligencję PLLuM dla administracji i obywateli

    PLLuM to model językowy stworzony dla administracji, firm i naukowców; każdy obywatel może skorzystać z czatbotu - przekazał w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Resort powołał konsorcjum HIVE, które ma wdrażać modeli AI w mObywatelu i urzędach - dodał wiceminister Dariusz Standerski.

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: połowa stron internetowych uczelni publicznych zawiera duże błędy dostępności

    Połowa stron internetowych uczelni publicznych zawiera krytyczne błędy dostępności, utrudniające dostęp do podstawowych informacji i usług. Tylko 6 proc. stron internetowych wszystkich uniwersytetów jest wolnych od poważnych błędów - wynika raportu o dostępności cyfrowej polskich uczelni.

  • 13.01.2025. Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Małachowski. PAP/Tomasz Gzell

    Szef NCBR: wychodzimy z ofertą dot. wzmocnienia współpracy nauki z biznesem

    Bez połączenia sił nauki i biznesu nie będzie w Polsce innowacji. Chcemy tę współpracę zainspirować i wzmocnić poprzez nową ofertę programów – zapowiedział dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) prof. Jerzy Małachowski.

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Ponad 21 mln zł na rewitalizację zabytkowych willi Politechniki

    Ponad 21 mln zł przeznaczy Politechnika Łódzka na termomodernizację i rewitalizację dwóch należących do uczelni zabytków: kompleksu pałacowego rodziny Scheiblerów i willi Reinholda Richtera. Duża część tej kwoty to dofinansowanie Unii Europejskiej - od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  • 29.01.2025. Posiedzenie rządu w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. PAP/Leszek Szymański

    Rząd we wtorek m.in. o Instytucie IDEAS oraz Narodowym Centrum Nauki

    Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma zająć się m.in. rozporządzeniem ws. powołania Instytutu Badawczego IDEAS, który zajmie się rozwojem sztucznej inteligencji. Ministrowie mają rozpatrzyć też projekt nowelizacji o Narodowym Centrum Nauki, który zmienia siatkę wynagrodzeń pracowników Centrum.

  • 29.10.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Kasia Zaremba

    Wiceminister Gzik: ten rok daliśmy sobie na rozmowy ze środowiskiem naukowym

    Ten rok daliśmy sobie w resorcie jako czas na rozmowy ze środowiskiem i spokojne przygotowanie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – powiedział wiceminister nauki prof. Marek Gzik, inaugurując cykl spotkań pt. „Porozmawiajmy o polskiej nauce”.

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Eurobarometr: jedna trzecia Polaków uważa, że ludzie żyli w tym samym czasie, co dinozaury

  • Oceanolog: mamy wybór, czy z naszą planetą będzie źle, czy tragicznie

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Polskie zespoły mogą startować do programu SPARK dla biomedycyny, nabór - do 20 marca

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: widać ogólnoświatowy spadek wiary w demokratyczne instytucje

  • Badanie: nie wszystkie leki generyczne są sobie równe

  • Lodowce puszczają gazy

  • Milimetrowy kryształ mieści gigabit informacji

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera