Wybitna zootechnik, specjalistka z zakresu mleczarstwa prof. dr hab. inż. Joanna Barłowska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w środę otrzymała tytuł doktora honoris causa Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
Prof. dr inż. Rafał Łukasik z Sieci Badawczej Łukasiewicz (SBŁ) został powołany do Grupy Głównych Doradców Naukowych Komisji Europejskiej – poinformowała w środę SBŁ. Zajmie się bezpieczeństwem technologicznym, transformacją energetyczną i rozwojem sztucznej inteligencji.
Politolog, filozof prof. Francis Fukuyama otrzymał w piątek dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swoim wystąpieniu wskazał m.in., że świat, w który wkraczamy nie będzie już oparty na liberalnych zasadach stanowiących przez dekady fundament ładu międzynarodowego.
Listę stu najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką ogłosiła w poniedziałek Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Laureaci i laureatki konkursu w programie START 2025 otrzymają stypendia o łącznej wartości ponad 3 mln zł.
12 maja 1833 r. urodził się Benedykt Dybowski. Zesłany przez carat na Syberię zaczął badać tamtejszą przyrodę. W ponad 350 pracach naukowych opisał ok. 400 okazów zwierząt żyjących w Bajkale.
Nauka jest wysiłkiem kolektywnym: z jednej strony jest wynikiem indywidualnych pasji badaczy i ich serca włożonego w swoją pracę, ale też rezultatem współpracy w zespołach i współpracy całych społeczności – uważa amerykański biolog molekularny i ubiegłoroczny noblista Victor Ambros.
Amerykański biolog molekularny Victor Ambros – ubiegłoroczny noblista z medycyny, współodkrywca mikroRNA – został we wtorek uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Śląskiej. Uroczystość wpisuje się w obchody 80-lecia uczelni.
Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk powołał Martę Ewę Wachowicz na stanowisko prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) - poinformowało we wtorek MRiT. Zastąpiła na tym stanowisku płk. Marcina Mazura, który pełnił obowiązki prezesa po odwołaniu w marcu br. prezesa Grzegorza Wrochny.
Profesorowie Justyna Olko i Michał Tomza zostali ambasadorami programu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), który ma wzmocnić rolę i widoczność tej instytucji na świecie, ale i w samej Europie.
Przyszłość należy do tych, którzy potrafią połączyć kwestie technologii i zrozumienia człowieka, oraz do tych, którzy chcą się uczyć cały czas – powiedział minister nauki Marcin Kulasek podczas panelu pt. „Edukacja dla gospodarki” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.