Fot. Vladyslaw Gardiasz

Dr Kinga Kamieniarz-Gdula z UAM laureatką grantu ERC Proof of Concept

Dr hab. Kinga Kamieniarz-Gdula z UAM w Poznaniu otrzymała Proof of Concept Grant przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). Za kwotę 150 tys. euro zrealizuje badanie z obszaru biologii molekularnej.

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek
    Kosmos

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

    Pionierka polskiej astrofizyki, współtwórczyni Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach, pierwsza kobieta w zarządzie Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Prof. Wilhelmina Iwanowska potrafiła wytworzyć klimat szacunku wokół nauki, ale i wprowadzić dyscyplinę - wspomina prof. Andrzej Strobel.

  • Fot. Adobe Stock
    Ludzie

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

    Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski, były dyrektor i długoletni pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - poinformowała uczelnia. Miał 88 lat.

  • Fot. Adobe Stock
    Ludzie

    Kalisz/Tytuły Honorowego Przyjaciela Kalisza dla inicjatorów powstania Ośrodka Radioterapii

    Prof. dr hab. Julian Malicki, dr hab. Dariusz Kowalczyk i Jan Karolak zostali wyróżnieni tytułem Honorowego Przyjaciela Kalisza za wspierani rozwoju Ośrodka Radioterapii w Kaliszu – podał magistrat.

  • Fot. Adobe Stock
    Ludzie

    Warszawa/ Zmarła ceniona socjolog prof. Barbara Szacka

    Dziś dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci prof. Barbary Szackiej - napisano w piątek na Fb Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. "Socjologię chciałam studiować z dziecinnej ciekawości, jako coś nieznanego i wskutek tego intrygującego" - przypomniano jej słowa. Miała 95 lat.

  • , 14.01.2025. Wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (2L), wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (P), poseł Lewicy Marcin Kulasek (L) i zastępca szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Zioło-Pużuk (P) podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (sko) PAP/Albert Zawada
    Ludzie

    Marcin Kulasek rekomendowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

    Obecny wiceszef MAP Marcin Kulasek został zarekomendowany na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a Karolina Zioło-Pużuk na jego zastępcę - poinformował we wtorek współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

  •  14.01.2025. Zastępca szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Zioło-Pużuk podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Marcin Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (az/awol) PAP/Albert Zawada
    Ludzie

    Nauczycielka akademicka dr Karolina Zioło-Pużuk rekomendowana na wiceministrę nauki

    Dr Karolina Zioło-Pużuk - nauczycielka akademicka, działaczka społeczna i polityczna - została we wtorek rekomendowana przez Lewicę na nową wiceszefową resortu nauki. Od 2020 roku pełni funkcję zastępczyni szefa Kancelarii Senatu.

  • 14.01.2025. Poseł Lewicy Marcin Kulasek podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (sko) PAP/Albert Zawada
    Ludzie

    Marcin Kulasek – dr nauk rolniczych i wiceminister aktywów państwowych – rekomendowany na ministra nauki

    Dr inż. Marcin Kulasek – poseł na Sejm i doktor nauk rolniczych – został we wtorek rekomendowany przez Lewicę na nowego ministra nauki. Od 2023 roku pełni funkcję wiceministra w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

  • fot. PAP/Albert Zawada
    Ludzie

    Nie żyje prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego dr Kazimierz Walasz

    W wieku 72 lat zmarł założyciel i wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego dr Kazimierz Walasz. Pogrzeb odbędzie się 17 stycznia na cmentarzu parafialnym w Borku Fałęckim w Krakowie - poinformowało Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne (MTO).

  • 09.01.2025. Za stołem prezydialnym, od lewej: dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Robert Firmhofe, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Fundacji Batorego Edwin Bendyk oraz prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz podczas spotkania poświęconego koniecznym zmianom warunkującym rozwój nauki w Polsce, 9 bm. w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu dyskusji zainicjowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP), Polską Akademię Umiejętności (PAU) i Fundację Batorego. PAP/Albert Zawada
    Nagrody

    Wyróżnienie FNP im. prof. Grabskiego dla R. Firmhofera i prof. M. Fikus

    Robert Firmhofer współtwórca Centrum Nauki Kopernik i Pikniku Naukowego i prof. Magdalena Fikus - współorganizatorka Festiwalu Nauki w Warszawie zostali tegorocznymi laureatami Wyróżnienia im. prof. Macieja W. Grabskiego za działania na rzecz społecznego rozumienia nauki przyznawane przez FNP.

Najpopularniejsze

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Wrocław/ Jony srebra wprowadzone do biomateriałów w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji

  • Skąd się wzięła miłość? Psycholodzy: ona wspomaga zaangażowanie, jak umowa najmu

  • Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • Dziennikarka PAP Joanna Morga nagrodzona w konkursie Dziennikarz Medyczny 2024

  • Fot. Adobe Stock

    Nowa definicja otyłości

  • Otłuszczone mięśnie zwiększają ryzyko chorób serca

  • W Morzu Kaspijskim pojawił się nowy inwazyjny gatunek glonów

  • Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • Australopiteki sprzed 3 mln lat były wegetarianami

Fot. Adobe Stock

Psycholodzy: miłość romantyczna była potrzebna, by dawać gwarancję trwania związku

Naukowcy postawili pytanie, skąd wzięła się miłość romantyczna i dlaczego była promowana w ewolucji człowieka. Wnioski z ankiety w 90 krajach wskazują, że była potrzebna, by dawać gwarancję trwania związku, wspierać zaangażowanie między partnerami, a przez to zwiększać liczbę ich dzieci.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera