Poznańscy naukowcy przez 7 lat będą prowadzić unikalne na światową skalę badania dotyczące aktywności ptaków i nietoperzy w różnych partiach lasu oraz zweryfikują metody oceny wpływu wiatraków na środowisko. Wykorzystają do tego m.in. system radarowo-optyczny, czujniki akustyczne i drony.
Chomik europejski, jedyny krytycznie zagrożony gatunek ssaka w Polsce, może wyginąć w ciągu najbliższych 25 lat na całym euroazjatyckim obszarze występowania – przestrzegają naukowcy.
Ojcowski Park Narodowy dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej wyremontuje zabytkową willę „Grzybowska”, w której powstanie centrum edukacyjne Dom Nietoperza, w całości poświęcone tym latającym ssakom będącym symbolem parku. Otwarcie obiektu planowane jest w 2028 roku.
Z powodu suszy ślimaki winniczki stają się coraz rzadsze - powiedział PAP dr hab. n. wet. Jerzy Ziętek z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Dodał, że Polska jest jednym z największych producentów ślimaków jadalnych w Europie.
Masowa wycinka drzew nad Bugiem, wzdłuż wschodniej granicy Polski, może prowadzić do poważnych konsekwencji ekologicznych - zwracają uwagę naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie na łamach "Science".
W Polsce jest ponad 2 mln pszczelich rodzin, według ekspertów jedna trzecia z nich jest podtruwana pestycydami. Zagrożeniem dla pszczelich rodzin jest też wprowadzanie do upraw roślin samopylnych i pszczele choroby: warroza i nosemoza.
Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku w Puszczy Białowieskiej bobrów praktycznie nie było. Od tamtego czasu populacja zaczęła się rozrastać i dziś tworzy ją około 40 rodzin – powiedział PAP ich badacz, dr Tom Diserens z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Kukułeczki jarzębate, aby uniknąć odrzucenia, naśladują głosy piskląt swoich gospodarzy tak dobrze, że zaczynają mocno różnić się w zależności od miejsca występowania. To może prowadzić do powstawania nowych gatunków pasożytniczych ptaków - wykazali naukowcy z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.
Niektóre rośliny nie rosną tam, gdzie - według wszelkich ekologicznych wskazań - powinny, a nawet pozornie nienaruszona przyroda cierpi z powodu działalności człowieka. W międzynarodowym badaniu z udziałem pięciorga Polaków, opublikowanym w czasopiśmie „Nature”, naukowcy wskazali, dlaczego tak się dzieje.
Małże to niezwykłe organizmy, które od milionów lat dominują w ekosystemach wodnych - od głębin oceanów po źródła potoków. Są długowieczne, niektóre gatunki żyją nawet kilkaset lat. Mimo to w ostatnich dekadach ich liczebność drastycznie maleje. Nowe badania polskich naukowców – dr. hab. Tadeusza Zająca i dr hab. Katarzyny Zając, profesorów Instytutu Ochrony Przyrody PAN - rzucają światło na przyczyny tego zjawiska.