Start misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) odbędzie się 29 maja – podała we wtorek firma Axiom Space. Astronauci będą prowadzić badania związane m.in. z wpływem mikrograwitacji na organizm człowieka, obserwacją Ziemi i paliwami przyszłości.
Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk powołał Martę Ewę Wachowicz na stanowisko prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) - poinformowało we wtorek MRiT. Zastąpiła na tym stanowisku płk. Marcina Mazura, który pełnił obowiązki prezesa po odwołaniu w marcu br. prezesa Grzegorza Wrochny.
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą badane mikroglony, które w naturze żyją w okolicach wulkanów i gejzerów. Naukowcy sprawdzą, jak mikrograwitacja wpływa na mikroorganizmy, które w przyszłości mogłyby być wykorzystywane w podróżach kosmicznych do produkcji tlenu, żywności lub nowych substancji.
Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Light Pollution Think Tank wystosowały listy otwarte do premiera w sprawie wsparcia zmian prawnych przeciwdziałających rosnącemu zanieczyszczeniu sztucznym światłem. Coraz większe rozświetlenie nieba nocą wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i utrudnia obserwacje nieba.
Jak tkanki miękkie astronautów adaptują się do warunków kosmicznych i zmian wynikających z procesu przygotowywania się do misji? Sprawdzą to polscy badacze w ramach eksperymentu podczas misji IGNIS. Diagnostyka odbywa się przy użyciu AI.
Zimne superziemie są powszechne w układach planetarnych: występują w co trzecim systemie wokół gwiazd Drogi Mlecznej – wynika z badań, w których brali udział naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Producent i operator sieci satelitów obserwacyjnych ICEYE zadeklarował otwarcie biura w katowickim hubie gamingowo-technologicznym. List intencyjny w tej sprawie przedstawiciele firmy oraz samorządów podpisali podczas drugiego dnia 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
W rozmowie z PAP szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher ocenił, że "wręcz niewiarygodne" jest, jak dużo Europa robi w kwestii odkrywania przestrzeni kosmicznej przy "relatywnie niewielkich środkach", jakimi dysponuje. Jeśli jednak nie zwiększymy finansowania, uciekną nam największe talenty - wskazał.
Nie istnieje żadne międzynarodowe prawo regulujące np. kwestie szkód, które mogłyby wyrządzić śmieci kosmiczne – powiedział PAP dyrektor ESA Josef Aschbacher. Dodał, że wiele krajów i instytucji widzi potrzebę pilnego ustanowienia obowiązujących globalnie przepisów dotyczących przestrzeni kosmicznej.
Próbki i urządzenie potrzebne do wykonania dwóch eksperymentów w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS dotarły już na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Poczekają tam na załogę Ax-4, której start zapowiedziano na "nie wcześniej niż w maju”.