Rola państwa jako gwaranta ciągłości zamówień jest kluczowym elementem stabilizującym wzrost gospodarczy w sektorze kosmicznym - poinformował Luca del Monte, dyrektor departamentu komercjalizacji w Europejskiej Agencji Kosmicznej podczas Forum Sektora Kosmicznego w Poznaniu.
Od touru Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego po uczelniach, przez list intencyjny ws. budowy ośrodka ESA w Polsce, po napięcia na linii polski astronauta – prezes POLSA; w ciągu ostatniego roku misja IGNIS była jednym z głównych punktów odniesienia dla wydarzeń i debat w polskim sektorze kosmicznym.
Wojna w Ukrainie pokazała, że obecnie nie można prowadzić działań wojskowych bez wsparcia z przestrzeni kosmicznej – powiedział w środę w Poznaniu płk Hubert Chomontowski z Centrum Operacji Satelitarnych ARGUS. W stolicy Wielkopolski odbyło się V Forum Sektora Kosmicznego.
Choć Polska zdała egzamin z przygotowania samej misji, to nie wykorzystała jej potencjału edukacyjnego po powrocie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Ziemię – ocenił prof. Grzegorz Wrochna. W czwartek 25 czerwca minie rok od wylotu pierwszego polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Sześć razy przekładana była oficjalna data startu misji z polskim astronautą. Za siódmym razem się udało. 25 czerwca 2025 r. o godz. 8.31 czasu polskiego rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon z czteroosobową załogą opuściła przylądek Canaveral na Florydzie i wyleciała w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
W środę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się V Forum Sektora Kosmicznego. Wydarzenie zgromadzi przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego, administracji publicznej, świata nauki oraz instytucji odpowiedzialnych za rozwój branży.
Nie jesteśmy jeszcze w pełni gotowi na lot na Marsa; najpierw musimy udać się na Księżyc i spędzić tam znacznie więcej czasu – uważa amerykańska astronautka Eileen Collins. Pierwsza kobieta dowódca promu kosmicznego przyjechała do Poznania na Festiwal Fantastyki Pyrkon.
Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.
Komercyjny sektor eksploracji kosmosu nie zacznie dominować nad jego wymiarem naukowym; obie te ścieżki są ważne i wzajemnie się uzupełniają – ocenił w rozmowie z PAP Sławosz Uznański-Wiśniewski. Drugi Polak w kosmosie był gościem odbywającego się w weekend w Poznaniu Festiwalu Fantastyki Pyrkon.
Astronomiczne lato wita nas w tym roku upalnymi temperaturami. Rozpocznie się w niedzielę 21 czerwca, gdy Słońce znajdzie się w punkcie Raka. Pomimo krótkich nocy, na letnim niebie jest wiele ciekawych obiektów i zjawisk astronomicznych do obserwowania. Głównym takim punktem będzie zaćmienie Słońca.