Kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek został uhonorowany Wawrzynem Lekarskim podczas Okręgowego Zjazdu Lekarzy Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach. To wyróżnienie przyznawane jest przez samorząd lekarski za dorobek zawodowy i etyczną postawę.
Mikroplastik to niewielkie cząstki, które bardzo długo pozostają w środowisku. Są też wykrywane w żywych organizmach, a ich źródłem są nawet torebki do herbaty albo guma do żucia. Z wielu badań wynika, że są to cząstki szkodliwe, choć do pełnego poznania ich wpływu na zdrowie wciąż daleko.
Na choroby reumatyczne i mięśniowo szkieletowe, takie jak osteoporoza, choroba zwyrodnieniowa i choroby zapalne stawów, cierpi w Polsce co najmniej 10 mln osób – przypominają eksperci. Zapewnienie im optymalnej terapii i opieki może ograniczyć ogromne koszty społeczne tych schorzeń, oceniają.
Gdyby wyeliminować u każdego pacjenta pięć czynników ryzyka: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, cukrzycę, palenie papierosów oraz nadwagę lub otyłość - ryzyko zawału serca bądź udaru mózgu zmniejszyłoby się o 90 proc. - powiedział PAP prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog.
W Instytucie "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie wykonano ponad tysiąc przeszczepień wątroby u małych pacjentów. To dla nas powód do dumy – powiedział PAP kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w CZD prof. Piotr Kaliciński.
W dniach 11–12 kwietnia w katowickim Muzeum Śląskim odbywa się XI edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Kontrowersje w Nowotworach Neuroendokrynnych". Wydarzenie poświęcone jest aktualnym wyzwaniom w diagnostyce i leczeniu tego typu nowotworów.
Objawy choroby Parkinsona mogą przez lata pozostać niezauważone - powiedziała dr Katarzyna Śmiłowska z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu. Wśród pierwszych symptomów mogą pojawić się m.in. bóle barku, obniżony nastrój czy zaparcia, które często nie są kojarzone z chorobą neurologiczną.
W piątek obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona. W Polsce z tą chorobą żyje prawie 100 tys. osób. Chorzy mierzą się z trudnym dostępem do neurologów, wczesnej diagnostyki oraz rehabilitacji. A właściwa opieka jest kluczowa, bo przy dobrym prowadzeniu pacjenci mogą żyć wiele lat.
Polacy wciąż nie przywiązują należytej wagi do profilaktyki zdrowotnej przed wyjazdem do krajów tropikalnych. Tylko co drugi ankietowany podróżnik, który był w tropikach, wykonał zalecane tam szczepienia, a co ósmy stosował profilaktyczne leczenie przeciwmalaryczne.
Polska jest w czołówce krajów, w których chorych na nowotwór jest więcej niż wyleczonych – wynika z Europejskiego Sondażu Społecznego. Obecnie 8 proc. Polaków choruje na raka, a 4 proc. ma za sobą tę chorobę. Najgorzej jest na Węgrzech – 16 proc. chorych i 3 proc. wyleczonych.