Natężenie światła słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi wyraźnie zmieniała się w ciągu ostatnich dekad. Przyczyną są różnice w zanieczyszczeniu powietrza.
Łazik Curiosity wykrył na Marsie ślady węglanów - podali naukowcy z NASA na łamach magazynu "Science". Odkrycie przemawia za większymi szansami na istnienie w przeszłości życia na Czerwonej Planecie.
Naukowcy opracowali materiał budowlany zawierający grzybnię oraz komórki bakterii. Jedna z jego zaskakujących właściwości to zdolność do samonaprawy.
W sieci krążą nieprawdziwe informacje o mammografii, w tym m.in. o rzekomym zakazie badania w Szwajcarii. Dezinformacja opiera się na trzech narracjach, które zostały obalone przez ekspertów w rozmowie z PAP.
Chociaż rosną wydatki na działania mające poprawić samopoczucie pracowników, czują się oni coraz gorzej – ogłoszono na 33. Europejskim Kongresie Psychiatrycznym w Madrycie.
Bliskie, emocjonalne relacje ludzi ze sztuczną inteligencją mogą prowadzić do poważnych konsekwencji psychologicznych i społecznych, w tym zakłócania relacji międzyludzkich, narażenia na manipulację i uzyskiwania szkodliwych porad - ostrzegają psychologowie z USA.
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać korzystaniem z technologii cyfrowych wiąże się zmniejszonym ryzykiem demencji u osób starszych – informuje pismo „Nature Human Behaviour”.
Astrofizycy z uniwersytetu w Cambridge odkryli "silne przesłanki" świadczące o możliwości istnienia żywych organizmów w oceanie planety K2-18b, położonej w odległości 124 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Lwa - poinformował w czwartek brytyjski dziennik "The Telegraph".
Francuski egiptolog Jean-Guillame Olette-Pelletier ogłosił, że odcyfrował nieznane dotąd teksty na obelisku znajdującym się na placu Zgody w Paryżu, a pochodzącym z egipskiego Luksoru. Naukowiec uznał, że znaki te zawierają informacje dotyczące panowania faraona Ramzesa II.