Z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a międzynarodowy zespół naukowców określił obroty Urana z dokładnością tysiąc razy większą niż dotychczas. Badacze wykorzystali dane z ponad 10 lat obserwacji pojawiających się na planecie zórz.
Członkowie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są bliscy porozumienia w sprawie traktatu mającego na celu przygotowanie się na przyszłe pandemie - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na źródła zaangażowane w rozmowy.
Testy terapeutycznego chatbota wykazały, że sztuczna inteligencja może zapewnić „złoty standard” opieki psychoterapeutycznej w leczeniu zaburzeń psychicznych, na przykład depresji - informuje pismo „NEJM AI”.
Naukowcy donoszą, że muzyka odtwarzana w miejscu pracy może wpływać na nastrój, poziom energii i wydajność pracowników. Kiedy nie jest zgodna z upodobaniami danej osoby, może znacznie zaszkodzić.
Spożywanie posiłków tylko w ciągu dnia może chronić przed ryzykiem chorób serca związanych z pracą zmianową – informuje pismo „Nature Communications”.
Eksperymentalny lek działający na układ nagrody w mózgu pomaga osobom uzależnionym od kokainy zmniejszyć spożycie narkotyków – informuje pismo „Science Translational Medicine”.
Nowa strategia, która może stać się podstawą skutecznej szczepionki przeciw boreliozie, okazała się bardzo obiecująca w badaniach przedklinicznych. Daje nadzieję na zapobieganie tej groźnej chorobie po latach badań, które dotąd nie przyniosły zadowalających rezultatów.
Naukowcy opracowali dokładną mapę ludzkiej komórki, z uwzględnieniem różnorodnych oddziaływań między białkami. Pomoże ona w badaniu nowotworów, a podobne atlasy będą mogły powstać także dla innych typów komórek.
To, jak się odżywiamy w średnim wieku, decyduje o naszym zdrowie w wieku 70 lat, niezależnie od aktywności fizycznej – wykazały 30-letnie badania opublikowane przez „Nature Medicine”. Amerykańscy badacze wyszczególnili osiem najbardziej korzystnych dla zdrowia diet.
Nowy system wczesnego wykrywania zaburzeń ze spektrum autyzmu, oparty na rzeczywistości wirtualnej i sztucznej inteligencji, opracowali naukowcy z Walencji. Jego dokładność jest porównywalna z tradycyjnymi metodami wykrywania autyzmu, za to zabiera mniej czasu, jest tańszy i bardziej obiektywny.