Odpowiedzialność dyrektora za instytut musi iść w parze ze swobodą decyzyjną, umożliwiającą dynamiczne działanie w ramach wyznaczonych przez prawo – wskazali dyrektorzy instytutów PAN w swoim stanowisku, odnosząc się do prac nad nowelizacją ustawy o PAN.
Polska Akademia Nauk złożyła w resorcie nauki swój projekt nowelizacji ustawy o PAN – przekazał PAP prezes PAN prof. Marek Konarzewski. Proponowane zapisy będą tematem spotkania przedstawicieli ministerstwa i akademii, które odbędzie się 26 marca. Punktem spornym jest kwestia ustalenia nadzoru nad instytutami.
Resort nauki zapozna się z projektem ustawy o Polskiej Akademii Nauk, przygotowanym przez prezydium akademii. W rozmowie z PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek zastrzegł, że reforma tej instytucji musi zabezpieczyć potrzeby całego tego środowiska PAN, "a nie tylko jednej strony".
Sejmowa komisja nauki zarekomendowała przyjęcie projektu noweli ustawy o Narodowym Centrum Nauki (NCN). Nowe przepisy mają m.in. uelastycznić kształtowanie wysokości wynagrodzeń w Narodowym Centrum Nauki, by były one atrakcyjne zwłaszcza dla osób z wysokimi kwalifikacjami.
Zmiany zaproponowane w projekcje rozporządzenia ministra nauki w sprawie ewaluacji działalności naukowej idą w dobrym kierunku – oceniła przewodnicząca KRASP prof. Bogumiła Kaniewska. Dodała, że jak najszybciej trzeba opracować koncepcję systemu ewaluacji, który ma obowiązywać od 2026 r.
Nowy sposób składania przez uczelnie wniosku o pozwolenie na utworzenie studiów oraz określenie wzoru mLegitymacji studenckiej - takie m.in. zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra nauki, który trafił do konsultacji. Potrwają one do 24 marca.
Umożliwienie ewaluacji działalności naukowej w dwóch wyodrębnionych dziedzinach - nauki o rodzinie i nauki weterynaryjne, oraz działalności Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, przewiduje projekt rozporządzenia ministra nauki, opublikowany w piątek na stronach RCL. Projekt trafił do konsultacji.
Zmiany w standardach kształcenia przyszłych lekarzy, lekarzy dentystów i położnych, dotyczące m.in. liczebności grup studentów, wymiaru zajęć z nauk klinicznych i warunków prowadzenia zajęć z anatomii, wprowadza projekt rozporządzenia resortu nauki. Do 24 marca trwają konsultacje publiczne projektu.
Sztuczna inteligencja coraz lepiej udaje człowieka, co stwarza możliwości różnorodnych nadużyć – zauważył w rozmowie z PAP prof. dr hab. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego, wiceprezes PAN. Jego zdaniem potrzebne jest rozszerzenie słynnych trzech praw robotyki o kolejne zmuszające SI do identyfikowania się.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt noweli ustawy o Narodowym Centrum Nauki. Celem nowych przepisów jest umożliwienie dyrektorowi NCN ustalenia regulaminu wynagradzania koordynatorów dyscyplin oraz pracowników Biura NCN.