Gdańsk/ Naukowcy opracowali nową metodę oczyszczania wód z zanieczyszczeń

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zespół naukowców z Gdańska i Wrocławia uzyskał patent na wynalazek dotyczący usuwania z wód zanieczyszczeń działających na układ hormonalny. Innowacyjna metoda pozwala na obniżenie kosztów oczyszczania wód powierzchniowych ze związków biologicznie czynnych w tym np. z pozostałości leków.

Rzeczniczka prasowa UG Magdalena Nieczuja-Goniszewska przekazała w przesłanym komunikacie, że opatentowana metoda polega na wykorzystaniu tzw. nietermicznej plazmy atmosferycznej.

Wyjaśniła, że proces odbywa się przy użyciu specjalnie zaprojektowanego układu, w którym przepływający roztwór wodny poddawany jest działaniu zimnej plazmy generowanej w powietrzu pod ciśnieniem atmosferycznym poprzez zainicjowanie wyładowania jarzeniowego.

Podała, że innowacyjność metody wiąże się m.in. z ciągłym oraz przepływowym charakterem pracy układu reakcyjno-wyładowczego, możliwością jednoczesnego, skutecznego usuwania co najmniej 7 różnych biologicznie czynnych zanieczyszczeń oraz brakiem konieczności użycia szlachetnych gazów wyładowczych, co obniża koszty prowadzenia całego procesu.

Wynalazek przyczyni się do rozwiązania problemu zanieczyszczenia środowiska naturalnego, w tym wód powierzchniowych, substancjami endokrynnie czynnymi (ang. Endocrine-Disrupting Chemicals, EDCs), umożliwiając ich skuteczną degradację w procesie niewymagającym użycia szkodliwych substancji o charakterze reduktorów czy utleniaczy.

Dr hab. Magda Caban, prof. UG przekazała, że zimna plazma atmosferyczna jest obiecującą technologią do oczyszczania ścieków, oferującą wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami, w tym wysoką skuteczność, bezpieczeństwo dla środowiska i łatwość zastosowania.

Nad wynalazkiem pracowali naukowcy z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z badaczami z Politechniki Wrocławskiej.

Rozwiązanie zostało przetestowane w laboratorium. Kolejnym krokiem są testy w warunkach rzeczywistych i przygotowanie do wdrożenia.

Wynalazek może znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle farmaceutycznym czy rolnictwie, prowadząc do zmniejszenia negatywnego oddziaływania tego typu infrastruktury na środowisko naturalne. (PAP)

Nauka w Polsce

pm/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.11.2021 PAP/Hanna Bardo

    Gliwice/ Młodzi konstruktorzy z Politechniki Śląskiej testują własny sterowiec

  • Fot. Adobe Stock

    Szczecin/ Doktorantka ZUT chce zoptymalizować recykling w budownictwie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera