Fot. Adobe Stock

Katowice/ Uniwersytet Ekonomiczny otworzył „Green Campus” podczas forum sojuszu BAUHAUS4EU

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach otworzył nową zieloną przestrzeń na terenie kampusu – „Green Campus”. Inauguracja odbyła się podczas 2. edycji BAUHAUS4EU Forum, międzynarodowego spotkania 10 uczelni z dziewięciu krajów Europy, należących do sojuszu Uniwersytetu Europejskiego

  • 23.06.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek podczas konferencji prasowej i ogłoszenia wyników XXVII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2026, 23 bm. w Warszawie. (mr) PAP/Szymon Pulcyn

    Minister nauki: Ranking Perspektyw 2026 podnosi jakość kształcenia na polskich uczelniach

    Ranking podnosi jakość kształcenia na polskich uczelniach; pokazuje, jak świetne mamy uczelnie, ale też, że mamy nad czym pracować, aby dogonić te europejskie - ocenił minister nauki Marcin Kulasek, komentując tegoroczne wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2026.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Raport: ponad 84 tys. osób studiuje psychologię w Polsce; to wzrost o niemal 150 proc. w sześć lat

    Ponad 84 tys. osób w Polsce studiuje psychologię w roku akademickim 25/26, to o 147 proc. więcej niż w 2019 r. Wzrostowi nie towarzyszy odpowiedni przyrost kadry akademickiej. Około 40 proc. kształci się na uczelniach, nieprzystępujących do ewaluacji naukowej – wynika z raportu o studiach psychologicznych.

  • Fot. Adobe Stock

    Ranking Perspektyw 2026: UW i UJ ex aequo najlepszymi uczelniami akademickimi w Polsce

    Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zdobyły ex aequo pierwsze miejsce w rankingu uczelni akademickich Perspektywy 2026. Z kolei wśród uczelni zawodowych zwyciężyła Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Koszalinie.

  • Fot. Adobe Stock

    Centrum badań nad mniejszościami zainaugurowano na Uniwersytecie w Białymstoku

    Badaniom nad mniejszościami żyjącymi w Polsce, szerzeniu wiedzy o nich, a także współpracy - ma służyć Centrum Badań nad Mniejszościami Narodowymi i Etnicznymi, powołane na Uniwersytecie w Białymstoku. Jak podkreślają przedstawiciele mniejszości, to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa.

  • Fot. materiały prasowe UW

    Na powstającym budynku Wydziału Dziennikarstwa UW zawisła wiecha

    Nowy budynek Uniwersytetu Warszawskiego stworzy warunki sprzyjające prowadzeniu doskonałych badań oraz dydaktyki na światowym poziomie – powiedział w poniedziałek rektor UW prof. Alojzy Nowak podczas uroczystości zawieszenia wiechy na powstającym na Powiślu gmachu wydziałów dziennikarstwa i nauk ekonomicznych.

  • 04.12.2020 PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie / 50-lecie Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej

    Ponad 1200 pilotów wykształcił Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, obchodzący 50-lecie działalności. Dziś pracują jako piloci w liniach lotniczych w Polsce i na świecie.

  • Fot. Adobe Stock

    Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi

    Prezydent Karol Nawrocki podpisał ustawę o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej (WAM) - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa zakłada powołanie w Łodzi - od 1 lipca br. - uczelni kształcącej wojskowych medyków, m.in. lekarzy i ratowników.

  • 17.10.2025 PAP/Krzysztof Ćwik

    MNiSW: absolwenci uczelni zawodowych znajdują pracę szybciej niż absolwenci innych uczelni

    Absolwenci Państwowych Uczelni Zawodowych (PUZ) szybciej znajdują zatrudnienie, częściej pracują na etacie i osiągają wyniki płacowe porównywalne z absolwentami innych uczelni - wynika z 11. edycji ELA, czyli ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych.

  • 08.05.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek. PAP/Andrzej Jackowski

    Minister nauki: uczelnia musi być bezpieczna i przyjazna dla wszystkich

    Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Gdański to najlepsze szkoły wyższe w pierwszej edycji rankingu „Uczelnia otwarta”. Jak skomentował w środę minister nauki Marcin Kulasek, współczesna uczelnia musi być bezpieczna i przyjazna dla wszystkich.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • EPA/SALVATORE DI NOLFI  02.07.2025

    Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera