Fot. PAP/EPA/ FREDRIK SANDBERG 8.10.2015

Nobel z chemii za badania mechanizmów naprawy DNA

Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanizmów naprawy DNA - ogłosił w środę w Sztokholmie Komitet Noblowski.

  • Fot. Fotolia

    Prof. Jaworski: oczekiwaliśmy Nobla dla Modricha

    W gronie naukowców często dyskutowaliśmy o tym, że Paul Modrich, powinien otrzymać Nagrodę Nobla. To człowiek o niezwykłych dokonaniach i wielkiej skromności - powiedział PAP prof. Adam Jaworski.

  • Fot. Fotolia

    Ekspert: znalezienie sposobów na naprawę DNA w interesie całej ludzkości

    W interesie całej ludzkości jest poznanie mechanizmów uszkodzeń cząsteczki DNA i znalezienie sposobów ich naprawy - mówi PAP prof. Grzegorz Mlostoń z Uniwersytetu Łódzkiego komentując tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

  • Fot. Fotolia

    Dr Nowotny o Noblu z chemii: to był pewnie dla Komitetu trudny wybór

    Nobel z chemii dla trzech badaczy jest zasłużony, ale pewnie Komitet Noblowski miał trudne zadanie, by ich wybrać. Nie zdziwię się, jeśli za parę lat nagrodę dostaną kolejne osoby zajmujące się reperacją DNA - skomentował biochemik dr hab. Marcin Nowotny.

  • Fot. Fotolia

    Prof. Fijałkowska o Noblu z chemii: ta nagroda ekscytuje badaczy DNA

    Tegoroczny Nobel z chemii jest ekscytujący dla badaczy DNA. Nobliści dołożyli ważne cegiełki do badań nad mechanizmami naprawy uszkodzeń w DNA. A takich uszkodzeń jest dziennie w każdej komórce ssaka kilkaset tysięcy - mówi biochemik prof. Iwona Fijałkowska.

  • Fot. Fotolia

    Prof. Tudek: nobliści pomogli leczyć nowotwory w sposób selektywny

    Laureaci Nobla z chemii przyczynili się do tego, że niektóre typy nowotworów mogą być leczone w sposób selektywny, tzn. taki, że bierzemy na cel tylko komórki nowotworowe, a nie cały organizm - wyjaśniła w rozmowie z PAP genetyk prof. Barbara Tudek.

  • Fot. Fotolia

    Eksperci o Noblu: błędy w naprawie DNA sprzyjają powstawaniu nowotworów

    Zaburzenia w naprawie DNA są jednym z powodów powstawania i rozwoju nowotworów – powiedział PAP genetyk onkologiczny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Jan Lubiński, komentując przyznanie tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

  • Fot. PAP/EPA/ MAX ENGLUND / UNC HEALTH CARE 07.10.2015

    Aziz Sancar – samozaparcie i ciężka praca nagrodzone Noblem

    Podczas swojej pracy w laboratoriach w USA Aziz Sancar, imigrant z Turcji, usłyszał kiedyś, że nie ma talentu do pracy doświadczalnej i powinien wrócić do zawodu lekarza. Jedynie upór i samozaparcie sprawiły, że nie zrezygnował z badań, które doceniono Noblem.

  • Fot. PAP/EPA/ FACUNDO ARRIZABALAGA 07.10.2015

    Tomas Lindahl: 29. noblista urodzony w Szwecji

    Laureat Nagrody Nobla Tomas Lindahl zapoczątkował badania nad niestabilnością DNA w komórkach. Jest 29. noblistą urodzonym w Szwecji oraz pierwszym od 1948 r. członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, który otrzymał Nobla w dziedzinie chemii.

  • Fot. PAP/EPA/ FREDRIK SANDBERG 07.10.2015

    Nobel z chemii za badania mechanizmów naprawy DNA

    Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanizmów naprawy DNA - ogłosił w środę w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera