W gronie naukowców często dyskutowaliśmy o tym, że Paul Modrich, powinien otrzymać Nagrodę Nobla. To człowiek o niezwykłych dokonaniach i wielkiej skromności - powiedział PAP prof. Adam Jaworski.
W środę w Sztokholmie Komitet Noblowski ogłosił, że Modrich wraz z Tomasem Lindahlem i Azizem Sancarem zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanizmów naprawy DNA.
"W gronie naukowców spodziewaliśmy się i dyskutowaliśmy o tym, że Modrich powinien otrzymać Nagrodę Nobla. To niezwykły człowiek, o niezwykłych dokonaniach, a przy tym wielkiej skromności, dobroci dla doktorantów, studentów" - powiedział PAP biochemik, biolog molekularny, emerytowany profesor Uniwersytetu Łódzkiego - Adam Jaworski ze Społecznej Akademii Nauk.
"Osobiście bardzo się cieszę, bo spotykałem prof. Modricha wielokrotnie. Byłem u niego w laboratorium, był recenzentem moich prac. Jako recenzent promował moje autorskie prace, które publikowałem w Stanach Zjednoczonych" - dodał prof. Jaworski.
Jak wspominał, kiedy pracował na University of Alabama w amerykańskim Birmingham, od swojego przełożonego prof. Roberta D. Wellsa usłyszał: jedź do prof. Modricha i pokaż mu wyniki swoich badań, on je oceni, to znacząca postać naukowa. "To były dość kontrowersyjne wyniki. Poleciałem. Przedstawiłem w jego laboratorium wykład, wysłuchał moich wyników, dyskutował ze mną, miał kilka uwag, a wkrótce ta moja praca została opublikowana. Wielokrotnie pisałem później artykuły na temat mechanizmów reparacji DNA. Zawsze mile wspominam tamtą wizytę i cieszę się dziś ogromnie" - podkreślił rozmówca PAP.
Jaworski przypominał, że Modrich odkrył jeden z niezwykle ważnych systemów naprawy DNA - system naprawy błędów replikacji DNA. "To niezwykle ważne mechanizmy, które są związane z wieloma chorobami. Uszkodzenie mechanizmów naprawy DNA destabilizuje ludzki gen. Wiele chorób genetycznych, nowotworowych, neurodegeneracyjnych jest związanych pośrednio czy bezpośrednio z uszkodzeniem mechanizmów naprawy DNA" - wyjaśnił naukowiec.
Przypomniał, że prace nad poznaniem mechanizmów naprawy błędów uszkodzeń DNA w różnych chorobach genetycznych człowieka kontynuują też polscy naukowcy. Jedną z nich jest Anna Płuciennik, która jest bezpośrednią wychowanką Modricha i pracuje jako profesor w USA. "Wiedza i dorobek Modricha ma przełożenie także na Polskę" - podkreślił prof. Jaworski.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/ woj/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.