Fot. Adobe Stock

Badanie: większość rysi ginie stosunkowo młodo, często z powodu aktywności człowieka

Europejskie populacje rysi żyją w środowisku pofragmentowanym, przekształconym i zdominowanym przez człowieka. Większość rysi ginie w dość młodym wieku, najczęściej z powodu kłusownictwa, polowań, czynników naturalnych i kolizji drogowych - poinformowali PAP autorzy badania.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Nowatorski test moczu do wczesnego wykrywania raka pęcherza

    Koreański zespół naukowców opracował test moczu do wczesnego wykrywania raka pęcherza. O swoim osiągnięciu badacze poinformowali na łamach „Nature Biomedical Engineering”.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Wrocławska badaczka odkryła trzy nowe gatunki grzybów w Nowej Zelandii

    Trzy nowej gatunki grzybów występujących wyłącznie w Oceanii odkryła dr Katarzyna Patejuk z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To efekt badań podczas wyprawy do Nowej Zelandii.

  • Fot. Adobe Stock

    Spółka z UW walcząca z dezinformacją w sieci bliska upadłości przez kłopoty z NCBR

    Spin-off założony przez pracowników Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z UW pracował nad projektem, w ramach którego identyfikowano w sieci źródła dezinformacji. Spółka nie może dokończyć i skomercjalizować projektu, bo NCBR ucięło finansowanie - relacjonują badacze i zapowiadają upadłość.

  • dr. hab. Rafał Krenke, prorektor WUM, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej prof. dr hab. Michał Grąt, kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM dr hab. n. med. Mariusz Kuśmierczyk na konferencji prasowej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, 24 bm. w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie. PAP/Leszek Szymański
    Zdrowie

    Leszczyna: w 2024 r. dzięki przeszczepom polscy lekarze uratowali 2197 osób

    W 2024 r. liczba transplantacji w Polsce wzrosła o 22 proc., a dzięki przeszczepom polscy lekarze uratowali 2197 osób - poinformowała w piątek w Warszawie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że najczęściej przeszczepianym narządem są nerki oraz wątroba, serce i płuca.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Gdy lek jest uważany za gorszy, łatwiej o skutki uboczne

    Jeśli pacjent uważa, że tańszy odpowiednik oryginalnego leku (lek generyczny) jest gorszy od oryginału, skutki uboczne zażycia tego farmaceutyku mogą być bardziej nasilone - informuje artykuł umieszczony w elektronicznym archiwum nierecenzowanych jeszcze tekstów naukowych (preprintów) „PsyArXiv”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Australia/ Rośnie liczba „rozwodów” wśród pingwinów

    Runął wizerunek pingwinów jako monogamistów. Do niedawno sądzono, że te ptaki dobierają się w pary na całe życie. Teraz naukowcy dowiedli, że w koloniach pingwinów małych na australijskiej Wyspie Philip „rozwody” są powszechne, podobnie jak okazjonalne skoki w bok, a nawet regularna rozwiązłość.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Ekspozycja na ozon związana z niedotlenieniem i sztywnością tętnic

    Jak wykazały chińskie badania, ekspozycja na ozon (O3) może zmniejszyć dostępność tlenu w organizmie, powodując usztywnienie tętnic z powodu naturalnej reakcji organizmu na tworzenie większej liczby czerwonych krwinek i hemoglobiny – informuje „Journal of the American College of Cardiology” (JACC).

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Analiza/ Kopiuj i wklej z ChatuGPT w publikacjach naukowych z górnej półki

    Pewne niezgrabne frazy charakterystyczne dla ChatuGPT pojawiają się w recenzowanych publikacjach w czasopismach naukowych - wynika z analizy prof. Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zdaniem badacza może to podkopywać zaufanie do procesu przygotowywania treści naukowych.

  • 09.01.2025. Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie. PAP/Paweł Supernak
    Prawo

    Sejm/ Marek Sowa (KO) przewodniczącym komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dot. cudzoziemców

    Poseł KO Marek Sowa został przewodniczącym komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących cudzoziemców. Wybrano również pięciu jego zastępców. Za powołaniem komisji głosowało 256 posłów, przeciw było 180 posłów, jeden nie głosował.

Najpopularniejsze

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Wrocław/ Jony srebra wprowadzone do biomateriałów w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji

  • Skąd się wzięła miłość? Psycholodzy: ona wspomaga zaangażowanie, jak umowa najmu

  • Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • Wódka a moralność: po alkoholu spadają opory, żeby krzywdzić lub "brukać świętości"

  • Fot. Adobe Stock

    Nowa definicja otyłości

  • Otłuszczone mięśnie zwiększają ryzyko chorób serca

  • Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • W Morzu Kaspijskim pojawił się nowy inwazyjny gatunek glonów

  • Eksperci: wyjście USA z WHO może zaszkodzić globalnej odpowiedzi na następną pandemię

Fot. Adobe Stock

Psycholodzy: miłość romantyczna była potrzebna, by dawać gwarancję trwania związku

Naukowcy postawili pytanie, skąd wzięła się miłość romantyczna i dlaczego była promowana w ewolucji człowieka. Wnioski z ankiety w 90 krajach wskazują, że była potrzebna, by dawać gwarancję trwania związku, wspierać zaangażowanie między partnerami, a przez to zwiększać liczbę ich dzieci.