5 firm z Podlasia ma szanse na wdrożenia nowych technologii w produktach

Pięć podlaskich firm ma szanse na udoskonalenie swoich produktów w ramach projektu, który dzięki dotacji z UE realizują wspólnie Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytet w Białymstoku. We wtorek ogłoszono konkurs dla firm.

To propozycja skierowana do małych i średnich podlaskich przedsiębiorstw ze wszystkich branż produkcyjnych, które chciałyby zmodernizować, udoskonalić swoje produkty dzięki rozwiązaniom, które pomogą im znaleźć i zastosować naukowcy z politechniki. Specjaliści z Uniwersytetu w Białymstoku ocenią natomiast te przedsięwzięcia pod względem biznesowym, czy są opłacalne i czy rzeczywiście przyczynią się do wzrostu konkurencyjności tych firm na rynku.

Wnioski konkursowe można składać do 15 maja do Instytutu Innowacji i Technologii. Do końca czerwca 2013 r. konkurs zostanie rozstrzygnięty.

Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej jest specjalną spółką tej uczelni powołaną do komercjalizacji wyników badań naukowych i wdrażania ich w przemyśle. Prezes instytutu, Jerzy Muszyński mówił we wtorek na konferencji prasowej, że zasadniczo polskie firmy nieźle radzą sobie we wprowadzaniu na rynek nowych produktów, większym problemem są jednak te produkty, które wymagają zmian, unowocześnień, by nadążać za konkurencją, pojawiającymi się nowymi trendami czy rozwiązaniami technicznymi. Zaznaczył, że zwłaszcza małe i średnie firmy mają zbyt mały potencjał badawczy czy kapitał, by sobie z tym poradzić. Konkurs ma w tym pomóc, choć kilku firmom.

Wyłonione w konkursie firmy mają szanse na otrzymanie oprócz gotowego projektu technicznego zmodernizowanego produktu także od 80 tys. do 100 tys. zł dofinansowania. Nie muszą wnosić żadnego finansowego wkładu własnego. Kwota dotacji będzie uzależniona od konkretnych propozycji produktów.

Prorektor ds. ekonomicznych dr hab. Robert Ciborowski Uniwersytetu powiedział, że ekonomiści z tej uczelni oceniać będą czy i w jaki sposób modernizacja produktów wpłynie na poprawę pozycji rynkowej danej firmy, jak nowe rozwiązanie wpłynie na koszty czy przychody firmy. Ocenią też, czy unowocześnione produkty będą miały szanse zaistnieć na rynku krajowym czy zagranicznym. Podkreślał, że większość podlaskich małych i średnich firm działa jednak na rynku lokalnym.

Politechnika oceni natomiast, czy proponowane modernizacje sprawią, że objęte nimi produkty będą konkurencyjne wobec innych, czy np. będą bardziej wytrzymałe, łatwiejsze w obsłudze, bardziej niezawodne. Jerzy Muszyński powiedział, że jeżeli będzie taka konieczność, firmom uczestniczącym w konkursie będą proponowane badania rozwojowe. Podkreślał, że firma otrzyma gotowy materiał do wdrożenia.

"Istotą gospodarki jest przemysł, produkcja" - podkreślał prorektor Ciborowski. Prorektor Politechniki Białostockiej ds. rozwoju i współpracy dr hab. Roman Kaczyński dodał także, że często firmy mają pomysły na produkty, ale nie mają pieniędzy na badania. Dofinansowanie i pomoc, które mają szanse otrzymać w konkursie mogą im dać szansę - jak mówił - "ominięcia ryzyka", które jest po drodze.

Wartość projektu "Transfer innowacyjnych technologii i modernizacja produktów" to 1,2 mln zł z UE z programu Kapitał Ludzki. W jego ramach Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej wdroży także w kilku firmach budowlanych, z którymi już współpracuje, nowoczesne systemy konstrukcji stalowych czy konstrukcji szkieletowych z profili stalowych stosowanych w domach pasywnych.

PAP - Nauka w Polsce

kow/ mki/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera