Ponad 70 różnych wydarzeń - eksperymentów, pokazów, warsztatów czy gier - przygotowały podlaskie uczelnie na sobotni Rodzinny Piknik Naukowy w Białymstoku. Impreza skierowana jest do całych rodzin.
Piknik to jedna z finałowych imprez XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który organizują podlaskie uczelnie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Festiwal zakończy się w niedzielę.
Tegorocznym hasłem festiwalu są słowa noblistki Marii Skłodowskiej-Curie "Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć". Jak mówiła wcześniej koordynatorka festiwalu, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku prof. Izabela Święcicka, celem imprezy jest, by wszyscy uczestnicy mogli zrozumieć jak najwięcej zjawisk i procesów, które zachodzą w świecie.
Sobotni piknik odbywać się będzie na stadionie miejskim. "Zapraszamy pasjonatów nauki w każdym wieku, zapraszamy całe rodziny" - zachęca do przyjścia uczelnia. Do popołudnia będzie można wziąć udział w licznych eksperymentach, pokazach czy warsztatach przygotowanych przez uczelnie. Każda z nich ma na pikniku swoje stoiska.
UwB zaprasza na piknik z fizyką i astronomią, rzeźbienie w książkach czy zakodowane ciekawostki z robotem Photon. Będzie można też zajrzeć do teatru cieni i fascynującego świata zwierząt a także skontrolować jakość czekolady.
Tajemnice medycyny i farmacji zdradzi Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Odbędą się pokazy pierwszej pomocy, nowoczesnej fizjoterapii, każdy będzie mógł skorzystać z porad dietetycznych.
Politechnika Białostocka pokaże, jak nauczyć robota przemysłowego "ludzkich ruchów", Wyższa Szkoła Ekonomiczna zaprosi do strefy gier retro, a Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych - na turniej szachowy. Natomiast stanowisko doświadczeń z użyciem suchego lodu i ciekłego azotu czy stanowisko doświadczalne z generatorem Van Der Graffa i lampą Tesli przygotowało Epi Centrum Nauki.
Jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki współorganizuje 12 uczelni wyższych z całego regionu, z Białegostoku, Łomży i Suwałk, a także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny; wydarzenia odbywały się również w Kleosinie, Hajnówce oraz w Wilnie (Litwa), gdzie Uniwersytet w Białymstoku ma swoją filię. W ramach imprezy przygotowano ponad 500 różnych działań.
Festiwal został dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia.(PAP
Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska
swi/ aszw/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.