
Miasteczko naukowe, a w nim ponad 70 stanowisk edukacyjnych, prezentacje, eksperymenty, laboratoria i wystawy oraz wykłady - 7 czerwca w Rzeszowie podczas Pikniku Nauki i Techniki „Moc Odkrywców”, który odbędzie się na Politechnice Rzeszowskiej.
To będzie 16. „Moc Odkrywców”. Miasteczko piknikowe powstanie wokół budynku głównego Politechniki Rzeszowskiej (budynek V), a wykłady i prezentacja części pokazów odbędą się w aulach i salach wykładowych budynku V. Wstęp jest bezpłatny, początek o godz. 11.
Program pikniku podzielono na cztery strefy tematyczne. Będzie pasaż techniki, nauki, kultury i sztuki oraz skwer historii. A w nich koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej z Krakowa prezentować będą swój dorobek naukowy i popularnonaukowy. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki.
W pasażu nauki odbędą się pokazy i warsztaty pt. "Skalpel i nici", podczas których będzie można poznać budowę i funkcję prawdziwych organów: serca, płuc, a także spróbować swych sił podczas chirurgicznego szycia. Będą też spektakularne pokazy chemiczne, eksperymenty z suchym lodem, strzały z moździerza, samozapłony i pokazy oraz degustacja specjałów kuchni molekularnej.
Pasaż techniki będzie najbardziej rozbudowanym sektorem Pikniku Odkrywców z propozycjami dla miłośników pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki.
W pasażu kultury i sztuki odbędą się interaktywne warsztaty z malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i grafiką Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Natomiast na spotkanie z bohaterami filmów animowanych zaprosi Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie.
Na skwerze historii królować będzie Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, który przeniesie uczestników pikniku do czasów Grunwaldu. Będzie można zobaczyć stroje, wyposażenie i broń z epoki, a fanom Robin Hooda zostanie udostępniony tor łuczniczy z replikami łuków dawnych, różnych typów i naciągów.
Studenci Koła Fizyki „Bozon” krakowskiej AGH rozstawią trebusz – średniowieczny miotacz pocisków zajmujący powierzchnię ponad 30 mkw. Będzie można strzelać balonami wypełnionymi wodą, które mogą polecieć na odległość 40 metrów. Pokazy chemiczne i fizyczne przygotowane przez uczelniane koła naukowe oraz wykłady rozpoczną się w południe w budynku V.
Finałowy pokaz i „Noc z gwiazdami” rozpoczną się o godz. 17.30. Spotkanie poprowadzą: Małgosia Wilczak i Paweł Pasterz, gościem specjalnym będzie Maciej Milczanowski. „Naszą rakietą kosmiczną będzie teleskop i aparat. Odwiedzimy galaktyki odległe o miliony, a nawet miliardy lat świetlnych, mgławice w których rodzą się nowe świat i to wszystko z Rzeszowa, które jest jednym z nielicznych miast w Polsce, o wyjątkowej lokalizacji na mapie, ponieważ jego terenie przecinają się równoleżnik i południk znaczący – 50°N oraz 22°” – zachęcają do udziału organizatorzy. (PAP)
al/ aszw/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.