Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara
28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

Polska wynalazczyni Olga Malinkiewicz i kierowany przez nią zespół zostali finalistami European Inventor Award 2024 - poinformował w czwartek Europejski Urząd Patentowy. Zwycięzców konkursu poznamy 9 lipca; ceremonia odbędzie się na Malcie.

Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektorka technologiczna firmy Saule Technologies, została wyróżniona wraz z zespołem w kategorii "małe i średnie przedsiębiorstwa" (SMEs) za "innowacyjną technologię drukowania ogniw słonecznych na ultracienkich perowskitach".

W tej samej kategorii o nagrody walczą wynalazcy z Finlandii i Francji. Pozostałe kategorie konkursowe to "przemysł", "badania naukowe" oraz "kraje spoza obszaru Europejskiego Urzędu Patentowego" (Non-EPO Countries). W każdej z kategorii przyznano po trzy nominacje.

Olga Malinkiewicz jest wynalazczynią metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów, a firma Saule Technologies - pierwszą firmą na świecie, która rozpoczęła ich produkcję.

Ogniwa te, drukowane na elastycznych foliach, są "lekkie, ultracienkie, półprzezroczyste i bardzo wydajne, nawet w sztucznym świetle", dzięki czemu zakres ich zastosowań jest większy niż w przypadku tradycyjnych ogniw krzemowych - opisuje firma. Firma powstała w 2014 r. Obecnie jej zespół tworzy kilkudziesięciu naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z kilkunastu krajów.

W listopadzie ub.r. ogniwa perowskitowe zostały wyniesione na orbitę. Jak mówiła wówczas Olga Malinkiewicz, mogą być one w kosmosie idealnym źródłem zasilania. "Proszę sobie wyobrazić rozkładane ogniwa, o bardzo małej masie, bo wydrukowane na cienkiej folii o dużej powierzchni, którą da się upakować w pojemniku wielkości pudełka od zapałek. Idąc dalej, można też wyobrazić sobie dodrukowywanie ogniw słonecznych na stacjach kosmicznych, w miarę potrzeby. Nasza technologia stwarzałaby takie możliwości, ponieważ opiera się na technologii druku cyfrowego. A druk, jak wiemy, jest już w kosmosie wykorzystywany od dawna" - wyjaśniła wtedy fizyczka w wypowiedzi dla PAP.

Jak opisywała, ogniwa perowskitowe są "znacznie lżejsze od ogniw tradycyjnych, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę koszt transportu każdego kilograma na orbitę; są elastyczne, więc można je upakować w niewielkiej przestrzeni; z kolei dzięki temu, że są drukowane cyfrowo, mogą przybierać dowolne kształty, co oznacza, że można w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne powierzchnie do wytwarzania prądu".

W ramach konkursu EPO przyznawana jest również nagroda dla młodych wynalazców - Young Inventors Prize (finaliści będą ogłoszeni 4 czerwca), a także nagroda za całokształt osiągnięć (Lifetime Achivement) - ogłoszenie 25 czerwca. Ceremonia wręczenia nagród 9 lipca będzie transmitowana na żywo z Malty.

W finale European Inventor Award było jak dotąd kilkoro naukowców z Polski. W 2006 r. do nagrody został nominowany polski chemik prof. Wojciech Stec - za opracowanie nowej oryginalnej metody syntezy analogów kwasów nukleinowych, wykorzystywanych jako leki nowej generacji do zwalczania chorób, m.in. wirusowych i nowotworowych. W 2014 r. nominację w kategorii "Osiągnięcia życia" otrzymał Wiesław L. Nowiński - twórca komputerowej mapy mózgu. W tej samej kategorii pięć lat później nominowana została Marta Karczewicz, specjalistka od kompresji wideo, której prace umożliwiły streaming wysokiej jakości filmów. W 2018 r. w kategorii "Badania" nominowani byli Jacek Jemielity, Joanna Kowalska i Edward Darżynkiewicz z zespołem z Uniwersytetu Warszawskiego - doceniono odkrycie przez nich tzw. kapów mRNA, pozwalających m.in. na tworzenie spersonalizowanych metod leczenia nowotworów.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Gmach Politechniki Warszawskiej. (sp/awol) PAP/Szymon Pulcyn

    Politechnika Warszawska udostępni firmom aparaturę B+R

  • Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (aldg) PAP/Tytus Żmijewski

    Katowice/ Mrówczyńska: EuroScience Open Forum to impuls do rozwoju miasta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera