Fot. Adobe Stock

Rybnik/ Nowe studia podyplomowe w zakresie polityki rowerowej i planowania ruchu rowerowego

Rybnik i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu podpisały porozumienie ws. organizacji studiów podyplomowych w zakresie polityki rowerowej i planowania ruchu rowerowego, skierowanych m.in. do osób chcących pracować w administracji publicznej i firmach zajmujących się zrównoważoną mobilnością.

  • Fot. Adobe Stock

    Szczecin/ Pierwsze w Polsce studia magisterskie dla ratowników medycznych

    Pomorski Uniwersytet Medyczny jako pierwsza uczelnia w kraju otwiera nowy kierunek studiów II stopnia: ratownictwo medyczne. Rekrutacja ruszy 9 grudnia, a nauka, zaplanowana na cztery semestry, od lutego 2025 r. W pilotażowym naborze przewidziano 30 miejsc.

  • Fot. Adobe Stock

    GIG i PŚ przygotowują studia podyplomowe ws. adaptacji kopalń do nowych funkcji

    Główny Instytut Górnictwa i Politechnika Śląska będą współpracowały przy uruchomieniu nowych studiów podyplomowych, mających wykształcić kadry pod kątem prowadzenia procesów adaptacji kopalń węgla kamiennego do nowych funkcji.

  • 16.11.2024. Od lewej: rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr hab. Ryszard Koziołek, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ prof. dr hab. Jolanta Tambor, posłanka KO Urszula Koszutska, senator KO Halina Bieda, minister edukacji Barbara Nowacka, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, posłanka KO Monika Rosa podczas konferencji prasowej dot. projektu „Regionalnej Edukacji na Śląsku”, 16 bm. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Katowice/ Nowacka: studia dot. języka śląskiego to potrzebna inicjatywa

    W ciągu trzech dni zapełniły się wszystkie miejsca na studiach podyplomowych z języka i kultury śląskiej; to pokazuje jak bardzo ta inicjatywa była potrzebna - podkreśliła ministra edukacji Barbara Nowacka. Kierunek powstał przy wsparciu finansowym Ministerstwa Edukacji Narodowej.

  • Fot. Adobe Stock

    Siedem polskich politechnik w pierwszej setce Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich

    Trzy uczelnie techniczne: Technical University of Denmark (Dania), Delft University of Technology (Holandia) i KU Leuven (Belgia) zwyciężyły w Europejskim Rankingu Studiów Inżynierskich EngiRank. W setce najlepszych znalazło się siedem uczelni z Polski; przoduje krakowska AGH - na 48 miejscu.

  • Fot. Adobe Stock

    Międzynarodowe studia na polskich uczelniach z finansowaniem NAWA

    NAWA wybrała międzynarodowe programy studiów, które zostaną sfinansowane w programie KATAMARAN. Wśród nowości jest polsko-indonezyjska architektura krajobrazu, polsko-chińska elektromobilność oraz globalna dyplomacja, pośród już istniejących – religioznawstwo i zrównoważony rozwój.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Ruszają studia podyplomowe z popularyzacji nauki – chętni z całego kraju

    Kraków, Łódź, Szczecin, Warszawa i śląskie miasta – uczestnicy podyplomowych studiów z komunikacji naukowej i popularyzacji nauki pochodzą z różnych części Polski. Pierwsze spotkanie tego unikalnego w skali kraju programu kształcenia odbędzie się pod koniec października.

  • Fot. Adobe Stock

    Zachodniopomorskie/ Program stypendialny dla pielęgniarek, tysiąc złotych miesięcznie

    Studentki i studenci pierwszego roku pielęgniarstwa od 1 października będą mogli składać wnioski o stypendia naukowe 1000 zł brutto miesięcznie z programu „Wybieram pielęgniarstwo”, którego trzecią edycję zapowiedział zachodniopomorski urząd marszałkowski.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    UE/ TSUE: państwo UE może odmówić zezwolenia na pobyt i studia, jeśli podejrzewa nieuczciwość

    Państwo członkowskie może odrzucić wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt w UE w celu odbycia studiów, jeśli podejrzewa, że składający je cudzoziemiec nie ma rzeczywistego zamiaru nauki – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: wzrasta zainteresowanie studiami psychologicznymi

    Od 2019 do 2022 roku o ok. 65 proc. wzrosła liczba osób studiujących psychologię. Najwięcej osób uczy się jej na uczelniach akademickich. Około 40 proc. studentów psychologii kształci się jednak na uczelniach bez ewaluacji naukowej - wynika z raportu przygotowanego przez ekspertki Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Najpopularniejsze

  • Fot. materiały prasowe

    Warszawa/ Palma z ronda de Gaulle’a ma nowe liście - powstawały kilka tygodni

  • Dziennikarka PAP Joanna Morga nagrodzona w konkursie Dziennikarz Medyczny 2024

  • Wrocław/ Jony srebra wprowadzone do biomateriałów w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji

  • Skąd się wzięła miłość? Psycholodzy: ona wspomaga zaangażowanie, jak umowa najmu

  • Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • Fot. Adobe Stock

    Otłuszczone mięśnie zwiększają ryzyko chorób serca

  • Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • Australia/ Rośnie liczba „rozwodów” wśród pingwinów

  • Naukowcy: czerwone mięso jest składnikiem zbilansowanej diety

  • Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

Fot. Adobe Stock

Eksperci: muzykoterapia „muzykoterapii” nierówna; uwaga na pseudonaukę

Za muzykoterapią kryje się wykształcony muzykoterapeuta i zweryfikowane naukowo procedury, które są bezpieczne. To pojęcie bywa jednak nadużywane. Dlatego eksperci przestrzegają przed pseudoterapiami, które mogą mieć negatywne zdrowotne skutki dla ich uczestników.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera