
Ponad 20 osób ukończyło pierwsze w Polsce studia podyplomowe z komunikacji naukowej i popularyzacji nauki na Politechnice Śląskiej. Obecnie trwa nabór na kolejną edycję, na rok akademicki 2025/2026.
Uczestnicy studiów podyplomowych z komunikacji naukowej i popularyzacji nauki spotykali się od października 2024 r. na zajęciach w formie online lub stacjonarnie w Gliwicach. Kształcili się m.in. w zakresie nowoczesnych form przekazu w popularyzacji nauki, metod testowania efektywności przekazu popularnonaukowego, ochrony prawnej komunikatorów nauki, tworzenia angażujących treści. Większość z zajęć miało formę warsztatową, a ich uczestnicy w praktyce sprawdzali zdobyte umiejętności, realizując m.in. trzyminutowe prezentacje, stand-upy naukowe, artykuły popularnonaukowe, projekty seansów i warsztatów, scenariusze podcastów lub wideoblogów.
"To pierwsze tego typu studia, które dają możliwość uzyskania certyfikatu dyplomowanego komunikatora i popularyzatora nauki. Wykładowcy to nauczyciele i trenerzy z całej Polski. Spodziewam się, że również w kolejnych edycjach będziemy mieć dużą różnorodność osób zajmujących się upowszechnianiem wiedzy na różnych poziomach – od osób, które starają się upowszechniać wiedzę i swoje badania np. wśród przedszkolaków, aż po osoby, które chcą bardziej intensywnie i efektywnie współpracować z mediami" – mówi Anna Korzekwa-Józefowicz, ekspertka ds. komunikacji Narodowego Centrum Nauki, wykładowczyni przedmiotu współpraca z mediami.
"Żyjemy w czasie dezinformacji, gdy częściej rządzą nami emocje niż fakty, a więc odpowiednie komunikowanie nauki, tak aby było przystępne, interesujące i zajmujące, jest dość trudne, ale można się tego nauczyć" – podkreśla Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz Radia 357, który prowadził zajęcia poświęcone nowoczesnym technikom przekazu popularnonaukowego.

Studia podyplomowe z komunikacji naukowej i popularyzacji nauki, zainicjowane przez prof. dr hab. Aleksandrę Ziembińską-Buczyńską, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, były pierwszym tego typu kierunkiem w Polsce. "Jak pokazały dwa semestry zajęć, odpowiedziały zarówno na potrzeby osób, które potrzebowały nowych narzędzi oraz form do upowszechniania wiedzy, jak i osób, które poszukiwały metod angażujących dzieci i młodzież w szkołach czy centrach kultury lub nauki. Ponadto dały okazję do zrewidowania strategii komunikacji naukowej w jednostkach, a także opracowania i wdrożenia nowych pomysłów i planów uwzględniających zaangażowanie naukowców i współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w tym przedstawicielami mediów i biznesu" - podkreślają organizatorzy tych studiów.
"Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki to w aktualnych czasach konieczność w życiu naukowym i dydaktycznym. Uruchomienie tych studiów podyplomowych to nie tylko stworzenie platformy wzajemnego uczenia się, wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim tworzenie nowych ciekawych współprac i wzajemne inspirowanie się do działania" – mówi Aleksandra Ziembińska-Buczyńska.
Na studiach podyplomowych "Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki" wykładali doświadczeni popularyzatorzy nauki, osoby z doświadczeniem w mediach, public relations, dziennikarstwie, tworzeniu treści radiowych i telewizyjnych: Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, Dariusz Aksamit, Iwona Flanczewska-Rogalska, Katarzyna Głuch-Juszkiewicz, Mariusz Gogól, Anna Korzekwa-Józefowicz, Tomasz Książczyk, Jarosław Juszkiewicz, Natalia Osica, Jan Stradowski.

Dwusemestralne studia zwieńczyło seminarium dyplomowe, podczas którego studenci prezentowali projekty dyplomowe dot. popularyzacji nauki, m.in. projekt gry planszowej o ochronie środowiska, strategię komunikacji naukowej dla jednostki uczelni, scenariusz podcastu poświęconego ochronie zdrowia i stylowi życia, film popularnonaukowy projektu robota, escape room czy doświadczenia fizyczne.
Kolejna edycja rozpocznie się w październiku. Nabór trwa do 22 sierpnia; mogą się zgłaszać osoby z dyplomem ukończenia studiów na poziomie magisterskim, inżynierskim lub licencjackim.
Nauka w Polsce
zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.