Uczelnie i instytucje

Lublin/ Cyberbezpieczeństwo i zarządzanie w ochronie zdrowia wśród nowości na uczelniach

Lublin, Adobe Stock
Lublin, Adobe Stock

Cyberbezpieczeństwo, zarządzanie w ochronie zdrowia, wzornictwo przemysłowe - znalazły się między innymi wśród nowych kierunków studiów, oferowanych przez lubelskie uczelnie w tegorocznym naborze na studia. Elektroniczna rejestracja kandydatów rozpocznie się najwcześniej na UMCS.

Największa uczelnia we wschodniej Polsce, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, oferuje kandydatom podczas tegorocznej rekrutacji blisko 100 kierunków. Wśród nowości dla maturzystów znalazła się m.in. archiwistyka i elektroniczne zarządzanie dokumentacją. Jak podano, większość zajęć ma charakter warsztatowy. Na tym kierunku studenci oprócz przygotowania do pracy w instytucjach archiwalnych, nauczą się zarządzać informacją elektroniczną i tradycyjną oraz jak tworzyć, zabezpieczać i udostępniać dokumenty.

Natomiast chętni na stacjonarne studia drugiego stopnia mogą wybrać w tym roku takie nowe kierunki, jak m. in. nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego, doradztwo podatkowe i administracja skarbowa, tourism management and marketing (studia anglojęzyczne).

Politechnika Lubelska przewidziała w naborze ok. 2100 miejsc na 29 kierunkach studiów stacjonarnych pierwszego stopnia. Uczelnia razem z Wydziałem Artystycznym UMCS i Uniwersytetem Przyrodniczym uruchomi nowość - wzornictwo przemysłowe. Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej prof. Hubert Dębski wyjaśnił, że absolwent tych studiów będzie gotowy do tworzenia innowacyjnych wzorów przemysłowych, opracowywania znaków towarowych, prototypów oraz projektowania produktów dla wielu branż przemysłu. "Program kształcenia łączy w sobie elementy inżynierii mechanicznej, sztuki projektowej oraz nauk ekonomicznych, co pozwala na kompleksowe podejście do realizacji procesu wzorniczego" – podkreślił dziekan, cytowany w komunikacie.

Wśród nowości na politechnice jest też cyberbezpieczeństwo, które – jak podała uczelnia - jest odpowiedzią na wzrost liczby zagrożeń, takich jak ataki hakerskie, kradzież danych. Uzasadniono, że na rynku pracy brakuje specjalistów do projektowania i wdrażania systemów zabezpieczeń, analizowania zagrożeń oraz reagowania na incydenty bezpieczeństwa. Natomiast informatyka techniczna – w porównaniu do klasycznych studiów informatycznych - będzie mieć w programie dodatkowe przedmioty dotyczące innowacyjnego wykorzystania rozwiązań IT w innych naukach technicznych, m.in. technologii BIM w budownictwie, sztucznej inteligencji w inżynierii środowiska (tj. elektroniczne zmysły w badaniach parametrów środowiskowych).

Uniwersytet Medyczny zamierza uruchomić w tegorocznym naborze studia pierwszego stopnia z zarządzania w ochronie zdrowia, które łączą wiedzę z nauk medycznych, społecznych, ekonomicznych i prawa. "Nasze programy kształcenia uwzględniają nowoczesne narzędzia zarządzania, takie jak sztuczna inteligencja, e-zdrowie oraz analityka danych, które rewolucjonizują sektor ochrony zdrowia" – podano w opisie kierunku.

Wśród stacjonarnych studiów drugiego stopnia kandydaci będą mogli wybrać w tym roku ratownictwo medyczne, którego program zawiera wiele zajęć praktycznych i zawodowych. Przewidziano m.in. 230 godzin anestezjologii, 95 godzin diagnostyki obrazowej w warunkach klinicznych, zaawansowane procedury ratunkowe w prosektorium i medycynie sądowej.

Natomiast geodezja i kartografia to nowości na inżynierskich studiach drugiego stopnia na Uniwersytecie Przyrodniczym.

Elektroniczna rejestracja kandydatów na lubelskich uczelniach rozpocznie się najwcześniej na UMCS (17 kwietnia), następnie na KUL i UP (5 maja), Politechnice Lubelskiej (13 maja), a najpóźniej na Uniwersytecie Medycznym (2 czerwca). (PAP)

gab/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Widok z drona na budynki Politechniki Opolskiej, sm/ meg PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle nowym kierunkiem na politechnice

  • Wydanie Konstytucji RP na jednej z ław poselskich podczas posiedzenia Sejmu w Warszawie  (amb) PAP/Tomasz Gzell

    Wiceministra nauki: debata wokół płatnych studiów skrajnie nieodpowiedzialna

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera