Gliwice/ Orlen patronem nowego kierunku inżynierskiego na Politechnice Śląskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Grupa Orlen objęła patronatem nowy kierunek studiów inżynierskich na Politechnice Śląskiej – "Zrównoważona konsumpcja i produkcja" - przekazała we wtorek rzeczniczka uczelni.

Jak poinformowała rzeczniczka Iwona Flanczewska-Rogalska, podpisanie umowy patronackiej odbyło się na Politechnice Śląskiej we wtorek z udziałem prezesa Orlenu Ireneusza Fąfary, prezesa Orlenu Południe Mikołaja Wierzbickiego oraz rektora uczelni prof. Marka Pawełczyka.

To pierwsza w Polsce inicjatywa łącząca kluczowe obszary zrównoważonego rozwoju: gospodarkę surowcami i materiałami, energetykę oraz zarządzanie produkcją i konsumpcją. Studenci zyskają dostęp do wiedzy oraz praktyk w Grupie Orlen i w Urzędzie Miasta Gliwice.

"Zrównoważony rozwój to główny kierunek strategii Orlen na najbliższe 10 lat. Mamy ambitne, długoterminowe plany i zasoby, ale potrzebujemy też nowych kompetencji i specjalistów, którzy będą koordynować, integrować i nadzorować działania w tym obszarze. Objęcie patronatu nad studiami na Politechnice Śląskiej jest więc inwestycją w przyszłość" - podkreślił Fąfara, dodając, że firma podzieli się ze studentami doświadczeniem operacyjno-biznesowym.

Rektor uczelni przekazał, że nowy kierunek to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na ekspertów w dziedzinie zrównoważonej gospodarki i energetyki. Współpraca Politechniki Śląskiej z Orlenem jest, według niego, dowodem na to, że uczelnia aktywnie reaguje na wyzwania współczesnej gospodarki i dostosowuje ofertę edukacyjną do rzeczywistych potrzeb przemysłu.

Absolwenci studiów będą przygotowani do wdrażania innowacyjnych rozwiązań minimalizujących wpływ działalności człowieka na środowisko, a zdobyte umiejętności pozwolą im skutecznie działać w obszarach gospodarki obiegu zamkniętego, polityki surowcowej i efektywnego zarządzania zasobami.

Rekrutacja na nowy kierunek rusza w maju.(PAP)

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera