Sport zmniejsza ryzyko problemów emocjonalnych u dzieci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zaangażowanie sześciolatków w zorganizowaną aktywność sportową zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia u nich problemów emocjonalnych w wieku 12 lat - informują kanadyjscy badacze na łamach pisma "Pediatric Research".

Naukowcy z Uniwersytetu Montrealskiego przyjrzeli się danym dotyczącym 1492 prawidłowo rozwijających się dzieci urodzonych w latach 1997-1998, zarejestrowanych w bazie Quebec Longitudinal Study of Child Development. Gdy dzieci miały od 6 do 12 lat ich matki dostarczały informacji na temat aktywności fizycznej swoich pociech, w tym udziału w zorganizowanej formie takiej aktywności pod okiem trenera lub instruktora. Gdy dzieci miały 12 lat zebrano informacje od ich rodziców i nauczycieli na temat ewentualnych problemów emocjonalnych, zaburzeń lękowych, nieśmiałości czy wycofania.

"Okazało się, że dzieci, które regularnie brały udział w zorganizowanych zajęciach sportowych miały mniej problemów emocjonalnych w wieku 12 lat w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie angażowali się regularnie w aktywność sportową. Działo się to niezależnie od istniejących wcześniej indywidualnych czy rodzinnych czynników ryzyka takich problemów" - mówi Frédéric N. Brière, autor analizy.

"Angażowanie dzieci w zorganizowane formy sportu sprzyja ich ogólnemu rozwojowi, także społeczno-emocjonalnemu. Mniejsza podatność na zaburzenia emocjonalne w momencie przejścia ze szkoły podstawowej do szkoły średniej stanowi nieocenioną korzyść dla dziecka, które wkracza w inne środowisko z większą ilością wyzwań" - podsumowuje Brière.

Szczegółowe informacje: DOI: 10.1038/s41390-019-0417-5 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera