"Umysł przyłapany" - nowa wystawa Centrum Nauki Kopernik rusza w Polskę

Fot. PAP/ Grzegorz Jakubowski 14.05.2014
Fot. PAP/ Grzegorz Jakubowski 14.05.2014

20 eksponatów, pokazujących np. co się dzieje, gdy nasze zmysły otrzymują sprzeczne informacje, znalazło się na wystawie "Umysł przyłapany", przygotowanej w Centrum Nauki Kopernik. W Warszawie można oglądać ją do 18 maja, potem będzie w innych polskich miastach.

Wystawa \"Umysł przyłapany\" składa się z interaktywnych eksponatów, pozwalających przetestować swoją pamięć, refleks, spostrzegawczość i sprawność ruchową. Ukazuje wybrane aspekty procesu poznawania świata, działanie zmysłów i mózgu. Ma prowokować do zastanowienia czy otaczający nas świat jest rzeczywiście taki, jakim go postrzegamy.

\"Wystawa najpierw bawi, a potem skłania do myślenia o tym, że musimy rozumieć ograniczenia i uwarunkowania naszych własnych zmysłów - instrumentów badawczych, z którymi przyszliśmy na świat. Bardzo nie chciałabym, abyśmy wyszli z tej wystawy z wrażeniem, że to wystawa o iluzjach, że mózg jest słaby, a zmysły do niczego. To jest wystawa o nauce, która zaczyna się wtedy, kiedy uświadamiamy sobie, że naszym zmysłom nie można ufać, że one są zawodne i kiedy tę zawodność próbujemy pokonać\" - powiedziała w środę podczas pokazu prasowego wystawy zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik Irena Cieślińska.

Dzięki eksponatom będzie można np. usłyszeć muzykę łokciem, patykiem i długopisem, przekonać się, że możemy mieć problem z rozpoznaniem czy dany przedmiot jest ciepły czy zimny; będzie można też usiąść na krześle fakira.

\"Dla mnie kwintesencją tej wystawy jest eksponat +Ukryte obrazy+. To grafika węgierskiego artysty i dołączone do niej cylindryczne zwierciadło, które stawiamy na środku. Kiedy patrzy się na tę grafikę, to widać krajobraz przypominający ilustracje z XIX i XX wiecznych książek podróżniczych. W zwierciadle widać jednak zupełnie coś innego - twarz Juliusza Verne\\'a. Co tam jest więc naprawdę?\" - zaznaczył autor wystawy dr Jan Brzeski.

Ekspozycję wymyślili i zbudowali specjaliści z Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu ekspertów naukowych. Powstała z powodu ogromnej popularności, jaką cieszyła się pierwsza wystawa objazdowa CNK, czyli „Eksperymentuj!”. Do dziś przejechała ona ponad 120 tys. km; obejrzało ją ponad 200 tys. osób.

Wystawa \"Umysł przyłapany\" będzie dostępna w Centrum Nauki Kopernik do 18 maja, także w Noc Muzeów. Potem będzie można z niej korzystać w kolejnych polskich miastach.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/ ura/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera