Szczęśliwi lepiej śpią

Osoby stabilne emocjonalnie, których stopień zadowolenia z życia utrzymuje się na wysokim poziomie, śpią lepiej niż te, które są podatne na wpływ czynników zewnętrznych - informują naukowcy. Ich wnioski ukazały się w przeglądzie "Annals of Behavioral Medicine".

Anthony Ong z Cornell University w stanie Nowy Jork (USA) przeanalizował dane dotyczące 100 osób w średnim wieku, które brały udział w szerzej zakrojonych badaniach dotyczących emocji, podejścia do życia i problemów ze snem.

W przypadku osób o bardziej stabilnym, pozytywnym podejściu do życia jakość snu była znacznie wyższa niż u badanych, których stan emocjonalny zmieniał się często w ciągu dnia. Problemy ze snem zaobserwowano u osób, które ze stanu bardzo pozytywnego pod wpływem różnych czynników szybko wpadały w stan negatywny.

"Dotychczas problemy ze snem przypisywane były najczęściej osobom o niskim poziomie zadowolenia z życia. Nasze badania sugerują, że dotyczą one również ludzi, którzy doświadczają bardzo pozytywnych, jednak niestabilnych emocji" - podsumowuje Ong.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera