Nauka dla Społeczeństwa

19.08.2022
PL EN
08.06.2012 aktualizacja 08.06.2012

NASA opublikowała zdjęcia z tranzytu Wenus

Tranzyt Wenus 5/6 czerwca 2012 r. Złożenie serii zdjęć z kosmicznego obserwatorium SDO. Źródło: NASA/SDO, AIA. Tranzyt Wenus 5/6 czerwca 2012 r. Złożenie serii zdjęć z kosmicznego obserwatorium SDO. Źródło: NASA/SDO, AIA.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała zdjęcia przejścia Wenus przed tarczą Słońca wykonane za pomocą różnych obserwatoriów działających w kosmosie.

NASA zaprezentowała zdjęcia ze komicznych obserwatoriów słonecznych SDO (Solar Dynamics Observatory) i Hinode, a także wykonane przez astronautów przebywających na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Tranzyt Wenus nastąpił na przełomie 5 i 6 czerwca. Zjawisko polegało na powolnym przejściu planety Wenus na tle tarczy słonecznej. W Polsce zjawisko można było obserwować 6 czerwca - od wschodu Słońca do około godziny 6.55. Była to ostatnia okazja do jego zobaczenia, bowiem kolejny tranzyt Wenus nastąpi dopiero za ponad 100 lat.

Planetę było widać nawet gołym okiem (po zastosowaniu stosownego filtra osłabiającego światło słonecznej) jako niewielką czarną plamkę. Najlepiej jednak zjawisko prezentowało się przy obserwacjach z użyciem teleskopów wyposażonych w stosowne filtry lub rzucających obraz na ekran.

W internecie dostępne były także liczne transmisje na żywo z różnych miejsc na świecie oraz z teleskopów kosmicznych. Na stronie internetowej http://www.vt2012.astronomia.pl/, która powstała pod patronatem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, można znaleźć galerie zdjęć z polskich pokazów przejścia Wenus.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022