Uczelnie i instytucje

Wieczorek: rozpoczynamy pracę nad dokumentem polityki naukowej państwa

22.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L), dr inż. Zuzanna Hazubska (2P) i  prof. Tomasz Szapiro (P) na konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Marcin Obara
22.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L), dr inż. Zuzanna Hazubska (2P) i prof. Tomasz Szapiro (P) na konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Marcin Obara

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział na piątkowej konferencji rozpoczęcie prac nad dokumentem polityki naukowej państwa. Spotkania w tej sprawie ze środowiskiem akademickim w całej Polsce mają zakończyć się w czerwcu 2025 r.

Na piątkowej konferencji minister nauki Dariusz Wieczorek przypomniał, że dokument dotyczący polityki naukowej państwa już istnieje – został przyjęty w 2022 r. W jego ocenie „dokument musi być uzupełniony o dwie strategie – badań naukowych i strategię szkolnictwa wyższego”.

„Niewątpliwie dokument ten wymaga nowelizacji i nowego spojrzenia, jeśli chodzi o polską naukę. Chodzi o dopasowanie go do wyzwań i polityki również gospodarczej, społecznej nowego polskiego rządu. Widzimy, że taka potrzeba jest i cieszę się ogromnie, że jest w tym zakresie wsparcie ze strony całego środowiska, które również zauważa, że brakuje dokumentu strategicznego określającego w jaką stronę będzie polska nauka się rozwijać” – powiedział Wieczorek.

Minister nauki przedstawił również osoby odpowiedzialne za koordynację tworzenia dokumentu. Są to: prof. Tomasz Szapiro, przewodniczący Komitetu Polityki Naukowej przy MNiSW oraz dr Zuzanna Hazubska, pełnomocniczka ministra nauki ds. spójności i polityki naukowej państwa.

„Chcemy ten strategiczny dokument przygotować pod te wszystkie założenia rządu nowej Koalicji 15 października, bo to będzie dokument rządowy przyjmowany uchwałą Rady Ministrów. I będzie służył do realizacji strategicznych celów, jeżeli chodzi o rozwój polskiej nauki, wdrażanie innowacji i wykorzystywanie środków z Unii Europejskiej – w tym z programu Horyzont” – powiedział minister. I przypomniał o programie Horyzont, w którym do dyspozycji państw Unii Europejskiej jest blisko 100 mld euro do wykorzystania w obszarze badań i rozwoju.

„Plan jest taki, żeby te wszystkie działania przeprowadzić do połowy przyszłego roku, bo chcielibyśmy już wstępne założenia dotyczące nowej polityki naukowej państwa już mieć w połowie przyszłego roku, żeby poddać je również rządowym konsultacjom” – powiedział Wieczorek.

Nad nową strategią polityki naukowej państwa, do czerwca 2025 r. pracować będą zespoły eksperckie podczas spotkań organizowanych w różnych częściach kraju.

„Są planowane spotkania i debaty eksperckie w całej Polsce, w konkretnych blokach tematycznych, np. żywność, Ziemia – nowe możliwości, nowa era obronności, bezpieczeństwo energetyczne, społeczeństwo cyfrowe” – powiedział minister.

Prof. Tomasz Szapiro zwrócił uwagę, że zaproponowany plan ministerstwa na wypracowanie rozwiązań jest odpowiedzią na postulaty środowiska naukowego, które zgłaszało wcześniej problem braku dobrej komunikacji.

„Spotkały się myśli z dwóch stron – ministerstwa i środowiska akademickiego, które od dawna mówiło, że model współpracy ma pewną wadę – mianowicie proponowane różne rozwiązania, takie jak polityka naukowa – są poddawane konsultacjom w fazie, kiedy one już jako projekty zaistnieją, co stawia środowisko w takiej roli krytyka. To powodowało, że wbudowana była w ten mechanizm kolizja budząca emocje, co nie sprzyja znajdowaniu dobrych rozwiązań” – powiedział Szapiro. I dodał: „Model współpracy zakłada, że pozostawiając decyzje polityczne politykom, nasze środowisko chce wspólnie wypracować rozwiązania z udziałem swoich przedstawicieli w różnych miastach i różnych typach uczelni”.(PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera