Uczelnie i instytucje

NCBR: 505 mln zł na nowe przedsięwzięcia badawcze

13.01.2025. Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Małachowski.  PAP/Tomasz Gzell
13.01.2025. Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Małachowski. PAP/Tomasz Gzell

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) planuje uruchomienie nowych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, których celem będzie opracowanie rozwiązań związanych z transformacją w kierunku Europejskiego Zielonego Ładu i cyfryzacją. Na ten cel przeznaczonych zostanie 505 mln zł z funduszy europejskich.

Jak poinformowano na środowej konferencji prasowej NCBR, tematy realizowanych przedsięwzięć podejmowane będą z perspektywy korzyści dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki. Dążąc do stworzenia możliwości wdrożenia opracowanych technologii NCBR chce podjąć współpracę z innymi instytucjami publicznymi, jak np. Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bankiem Gospodarstwa Krajowego czy Polskim Funduszem Rozwoju.

Wskazano, że przy realizacji przedsięwzięć agencja planuje współpracę z jednostkami sektora publicznego, wykonawcami przedsięwzięć B+R (badania i rozwój) oraz potencjalnymi użytkownikami opracowanych rozwiązań.

Dyrektor NCBR Jerzy Małachowski podkreślił, że we współpracy z jednostkami sektora publicznego zaplanowane zostało uruchomienie minimum 15 nowych przedsięwzięć B+R w formule zamówień przedkomercyjnych oraz działania edukacyjne z obszaru innowacyjnych zamówień publicznych, które zostaną skierowane do sektora publicznego. "Chcemy, aby rozwiązania, które zostaną opracowane przyczyniły się do polepszenia stanu środowiska czy adaptacji do zmian klimatu, co wpłynie pozytywnie na jakość życia każdego z nas" - powiedział.

Przypomniał, że agencja zakończyła 12 przedsięwzięć, w tym 9 z obszaru Europejskiego Zielonego Ładu, dzięki którym powstały m.in. ciepłownia przyszłości w Lidzbarku Warmińskim, innowacyjna biogazownia w Brodach koło Poznania czy wielorodzinny budynek efektywny energetycznie w Mysłowicach. "Teraz, w ramach kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, kontynuujemy nasze działania" - dodał.

"Na stronie internetowej NCBR uruchomiliśmy specjalny moduł do zgłaszania propozycji wyzwań badawczych przez instytucje publiczne, a w ciągu kilku kolejnych miesięcy, na podstawie zgłoszonych lub zidentyfikowanych przez instytucje potrzeb i wyzwań uruchomimy przedsięwzięcia, których celem będzie opracowanie nowych rozwiązań. W pierwszej kolejności będą one dotyczyły obszaru ciepłownictwa i technologii z nim związanych" - wskazała dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR Agata Rakowska.

Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021- 2027. Planowo projekt ma być realizowany do końca 2029 roku.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową, tworzy warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni także rolę Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych Unii Europejskiej: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. (PAP)

Nauka w Polsce

fos/ mmu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera