
Jedenaście polskich uczelni, wyłonionych w konkursie „Centra wiedzy do dostępności” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, utworzy centra wiedzy o dostępności lub rozszerzy działalność już istniejących. Na realizację projektów NCBR przeznaczy blisko 47 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).
Dzięki podejmowanym przez uczelnie działaniom na rzecz szeroko rozumianej dostępności, studentki i studenci ze szczególnymi potrzebami mają zyskać szanse na dobre wykształcenie.
W czwartek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa NCBR dotycząca startu projektów uczelni wyłonionych w naborze „Centra wiedzy o dostępności”.
W ramach konkursu eksperci rekomendowali do dofinansowania projekty jedenastu szkół wyższych. Są to: Politechnika Warszawska, Sopocka Akademia Nauk Stosowanych, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet w Siedlcach, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Wrocławska, Collegium Verum, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.
- Działania uczelni na rzecz szeroko rozumianej dostępności mają wpływ na cały kraj. Dzięki nim studentki i studenci ze szczególnymi potrzebami zyskują szanse na dobre wykształcenie i w przyszłości ciekawą pracę. Tworzenie i rozwijanie centrów wiedzy o dostępności, jako integralnej części uczelni, to kolejny krok na tej drodze. Dzięki temu zyskamy sieć ośrodków, które będą upowszechniać zasady projektowania uniwersalnego i dzielić się wiedzą, z której skorzystają wszyscy, w tym osoby ze szczególnymi potrzebami - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek.
Dodał, że mimo iż dostęp osób z niepełnosprawnościami do szkolnictwa wyższego w Polsce jest zagwarantowany przez szereg zapisów i regulacji prawnych, na przeszkodzie do realizacji tego prawa stoją m.in. stereotypy dotyczące niepełnosprawności, niezrozumienie, bariery architektoniczne czy mentalne.
Podczas spotkania przedstawiciele trzech szkół wyższych, które zgłosiły najwyżej ocenione pomysły - Politechniki Warszawskiej, Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie - podpisali umowy o dofinansowanie projektów.
- Chcemy, żeby Politechnika Warszawska była miejscem otwartym i przyjaznym dla wszystkich – niezależnie od wieku, sprawności czy też sposobu poruszania się - podkreśliła prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Solarek z Wydziału Architektury PW.
- Stworzymy przestrzeń do testowania nowych, praktycznych pomysłów na lepszą codzienność. Większe i różnorodne grono badaczy i ekspertów będzie w stanie diagnozować i rozwiązywać problemy związane z dostępnością na różnych polach - dodała.
Prorektor ds. kształcenia i rozwoju Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych dr Anna Szymczak, prof. SANS dodała, że chciałaby, aby Centrum Wiedzy o Dostępności stało się regionalnym ośrodkiem eksperckim, integrującym środowisko akademickie z otoczeniem społeczno-gospodarczym, odpowiadającym na realne potrzeby rynku oraz politykę zrównoważonego rozwoju i integracji społecznej.
- Zależy nam, aby w efekcie projektów wybranych w konkursie „Centra wiedzy o dostępności” wypracowane zostały standardy bądź wzorce produktów lub usług w zakresie dostępności i projektowania uniwersalnego w dziedzinach, w których poszczególne centra się specjalizują - zaznaczył dyrektor NCBR prof. dr hab. Jerzy Małachowski.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową łączącą świat nauki i biznesu. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. NCBR realizuje szereg programów krajowych i międzynarodowych, w tym projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Pełni także rolę instytucji pośredniczącej w programach operacyjnych Unii Europejskiej: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. (PAP)
Nauka w Polsce
kk/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.