Indie w ciągu dekady podwoiły populację tygrysów

Adobe Stock
Adobe Stock

Indie podwoiły swą populację tygrysów w ciągu nieco ponad dekadę m.in. dzięki temu, że zapewniły im wystarczająco dużo zwierząt do upolowania i zwiększyły standard życia społeczności mieszkających w pobliżu siedlisk tych wielkich kotów – wykazało badanie opublikowane w czwartek w magazynie „Science”.

Według szacunków Krajowego Urzędu Ochrony Tygrysów liczba tygrysów wzrosła z 1706 w 2010 r. do 3682 w 2022 r. Oznacza to, że w Indiach żyje obecnie 75 proc. wszystkich tygrysów na świecie.

Badanie wykazało, że niektóre społeczności mieszkające koło siedlisk tygrysów zyskały na wzroście ich liczby, np. dzięki zyskom z ekoturystyki.

„W powszechnym przekonaniu duża gęstość zaludnienia wyklucza wzrost populacji tygrysów. Tymczasem to badanie pokazuje, że większe znaczenie od gęstości zaludnienia ma podejście ludzi” – oznajmił pracownik Indyjskiej Państwowej Akademii Nauk Yadvendradev Jhala, który był czołowym autorem opracowania.

Tygrysy występują w Indiach na obszarze ponad 128 km kw., odpowiadającym powierzchni stanu Nowy Jork. Ale tylko 25 proc. ich siedlisk jest chronionych i obfituje w zwierzęta, na które polują tygrysy. Kolejne 45 proc. obszaru tygrysy dzielą z 60 mln ludzi.

Biolog Ravi Chellam, który nie uczestniczył w badaniu, zaznaczył, że choć wyniki programu ochrony tygrysów są obiecujące, to należy go rozszerzyć na inne gatunki, aby cały ekosystem lepiej funkcjonował.

„Jest kilka gatunków, w tym drop indyjski i karakal, które są skrajnie zagrożone. A nie poświęca się im wystarczającej uwagi” – zaznaczył. (PAP)

mw/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powierzchnia oceanów ogrzewa się coraz szybciej

  • Skamieniałe kości wykorzystane w badaniu, m.in. ze śladami zęba. (Government of Alberta and the Author(s), 2025. Published by Cambridge University Press on behalf of Paleontological Society)

    Pterozaur został pogryziony przez krokodyla

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera