W 1. połowie 2018 r okaże się, czy - i jak - resort nauki będzie współfinansować działalność Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. Utworzenie takiej placówki oznaczałoby nowe możliwości dla polskich archeologów pracujących w Grecji.
"W sercu starożytnego miasta. Pięć lat badań krakowskich archeologów na agorze w Pafos na Cyprze (2011-2015)" - to tytuł wystawy przybliżającej wyniki prac wykopaliskowych badaczy z Instytutu Archeologii UJ, która będzie czynna w Muzeum Śląskim w Katowicach od 20 sierpnia do 27 listopada br.
Najnowsze wyniki badań archeologicznych, konserwatorskich i epigraficznych, prowadzonych przez polskich specjalistów nad Nilem, jak również niektórych misji zagranicznych, w których pracach biorą udział krajowi badacze, zostaną zaprezentowane w dniach 13-16 czerwca w Warszawie.
Dzień jest słoneczny, ale na starożytnych ruinach gruzińskiego Dzalisi przemieszcza się szybko duży cień. Samolot? Duży ptak? Nie! To latawiec, którym sterują… archeolodzy!
Dzień jest słoneczny, ale na starożytnych ruinach gruzińskiego Dzalisi przemieszcza się szybko duży cień. Samolot? Duży ptak? Nie! To latawiec, którym sterują… archeolodzy!
Na Krymie nie pracuje obecnie żadna polska misja archeologiczna. Zakazuje tego prawo międzynarodowe, gdyż półwysep posiada status terytorium okupowanego, zresztą - jak mówią archeolodzy - "nie pozwala na to zwykła ludzka przyzwoitość". W efekcie punkt ciężkości zainteresowań naukowych przeniósł się na wschód: ku Gruzji i Armenii.
Na ślady średniowiecznego grodu natrafili archeolodzy z Uniwersytetu Śląskiego w Bytomiu (Śląskie). Mają dowody na to, że istniał w miejscu, gdzie dziś jest Wzgórze Małgorzaty. Znaleźli tam m.in. fragmenty ceramiki z XII w.
Pochówki w kryptach, kilkadziesiąt monet z różnych okresów, późnośredniowieczny fundament gotyckiego ołtarza – to tylko część odkryć zespołu archeologów dokonanych w czasie sierpniowych wykopalisk w kościele w Przecznie (woj. kujawsko-pomorskie, gm. Łubianka) pod kierunkiem dr hab. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej, prof. UMK z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.