Wkrótce konferencja o polskich badaniach nad Nilem

Najnowsze wyniki badań archeologicznych, konserwatorskich i epigraficznych, prowadzonych przez polskich specjalistów nad Nilem, jak również niektórych misji zagranicznych, w których pracach biorą udział krajowi badacze, zostaną zaprezentowane w dniach 13-16 czerwca w Warszawie.

W minionym sezonie badawczym Polacy prowadzili badania lub w nich współuczestniczyli w przypadku blisko dwudziestu stanowisk archeologicznych na terenie Egiptu i dziesięciu na obszarze Sudanu. Polscy naukowcy zajmują się różnorodnymi okresami i tematami badawczymi, począwszy od najstarszych śladów osadnictwa ludzkiego, które zachowały się na terenie Sudanu, po czasy antyczne i chrześcijańskie w Egipcie.

W konferencji weźmie udział kilkudziesięciu naukowców z różnych ośrodków naukowych w całej Polsce, m.in. Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Krakowie, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Warszawskiego, a także oddziałów PAN.

Na ostatni dzień konferencji (16 czerwca) zaplanowano "Dzień Królestwa Makurii". Makuria była potężnym chrześcijańskim królestwem, które istniało od VI do XIV wieku między I a V kataraktą nilową. Polacy od lat badają jego stolicę - Dongolę. W czasie tego bloku wystąpień omówione zostaną zagadnienia dotyczące zarówno ówczesnej ikonografii, literatury, rękodzieła, epigrafiki, jak również budownictwa fortyfikacyjnego.

Większa część wystąpień będzie dotyczyć polskich projektów badawczych prowadzonych w Egipcie. Kierownicy omówią m.in. postępy prac rekonstrukcji świątyni Hatszepsut w Luksorze czy wykopalisk na kilku stanowiskach w Delcie Nilu.

Konferencję organizuje już po raz jedenasty Zakład Archeologii Egiptu i Nubii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółowy program spotkania, które odbędzie się w Instytucie Archeologii UW, dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej konferencji: http://www.polacynadnilem.uw.edu.pl/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera