Fot. Fotolia

NIK: systematycznie maleje liczba młodych pracowników naukowych

Liczba młodych pracowników naukowych systematycznie maleje - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie opublikowanym w poniedziałek. Powodami tej sytuacji mają być m.in.: zatrudnianie w powiązaniu z pracą dydaktyczną i nieprzejrzyste procedury nadawania stopni naukowych.

  • NIK negatywnie o Polskiej Agencji Kosmicznej; agencja: raport dotyczy tylko 2016 r.

    Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła funkcjonowanie Polskiej Agencji Kosmicznej - poinformował PAP prezes izby Krzysztof Kwiatkowski. Według agencji raport NIK dotyczy roku 2016, a jego wnioski nie odzwierciedlają obecnej sytuacji.

  • NIK: działalność ośrodków innowacji nie przynosi pożądanych efektów

    Działalność ośrodków innowacji nie przyczyniła się do lepszej komercjalizacji wyników badań naukowych czy wdrażania innowacji w gospodarce - oceniła Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym we wtorek raporcie na temat działalności ośrodków innowacji.

  • Życie

    Eksperci: czasem zamiast badań na zwierzętach warto szukać alternatywy

    Czasem w badaniach naukowych i w dydaktyce eksperymentów na zwierzętach da się uniknąć, dlatego warto, by naukowcy więcej czasu poświęcali na szukanie innych możliwości - mówili w czwartek eksperci podczas dyskusji zorganizowanej w stolicy przez NIK.

  • MNiSW po raporcie NIK: działamy, by wzmocnić nadzór nad NCBR

    Minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął działania, by wzmocnić nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju - poinformowali przedstawiciele resortu nauki odnosząc się do raportu NIK, z którego wynikało, że w systemie wsparcia komercjalizacji badań naukowych są wady.

  • Fot. Fotolia

    MNiSW o raporcie NIK: to władze uczelni wyliczają koszty rekrutacji

    Z raportu NIK wynika, że uczelnie publiczne nie zawsze prawidłowo ustalały wysokość opłat za usługi edukacyjne. Resort nauki odpowiada, że uregulowanie w rozporządzeniu sposobu wyliczania opłaty rekrutacyjnej na uczelniach wykraczałoby poza upoważnienie ustawowe.

  • Fot. Fotolia

    NCBR: uwagi NIK dotyczą trzech programów NCBR

    NIK pozytywnie ocenia rolę NCBR w procesie komercjalizacji, a uwagi zgłasza w przypadku 3 programów - komentuje NCBR treść raportu Izby nt. komercjalizacji wyników badań. NCBR podkreśla, że wykazane uchybienia dotyczą głównie terminowości realizacji programów względem harmonogramu.

  • Fot. Fotolia

    NIK: wady w systemie komercjalizacji badań naukowych

    Zakładane przez resort nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) nakłady na wsparcie komercjalizacji badań naukowych nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w założonym czasie - wynika z opublikowanego w czwartek raportu NIK.

  • Fot. Fotolia

    NIK: uczelnie publiczne niekiedy zawyżały opłaty rekrutacyjne

    Uczelnie publiczne nie zawsze prawidłowo ustalały wysokość opłat za usługi edukacyjne. Nierzetelnie szacowano koszty nauki na studiach niestacjonarnych, a opłaty rekrutacyjne zawyżano - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu NIK dot. opłat na uczelniach.

  • Fot. Fotolia

    NIK: instytuty badawcze wdrażają 20 proc. swoich patentów

    Choć liczba wynalazków opatentowanych przez instytuty badawcze w latach 2010-2013 wzrosła dwukrotnie, to tylko 20 proc. z nich znalazło zastosowanie w praktyce - wynika z raportu NIK o instytutach badawczych, przedstawionego w środę w Sejmie.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.