Uczelnie i instytucje

NIK negatywnie o Polskiej Agencji Kosmicznej; agencja: raport dotyczy tylko 2016 r.

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła funkcjonowanie Polskiej Agencji Kosmicznej - poinformował PAP prezes izby Krzysztof Kwiatkowski. Według agencji raport NIK dotyczy roku 2016, a jego wnioski nie odzwierciedlają obecnej sytuacji.

"Negatywnie oceniliśmy funkcjonowanie Polskiej Agencji Kosmicznej. Przekroczono plan wydatków, z pominięciem Prawa Zamówień Publicznych nabywano bilety lotnicze na podróże krajowe i zagraniczne, nie weryfikowano wykonywanej pracy i analiz przez ekspertów zewnętrznych. Jednak zgodnie z przyjętą procedurą szczegółowe informacje zostaną udostępnione, gdy omówię w Sejmie wykonanie budżetu państwa" - poinformował prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski w oświadczeniu przesłanym w czwartek PAP.

Wnioski pokontrolne dotyczące działalności Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prezes NIK przedstawi na posiedzeniu Sejmu w dniach 18-20 lipca.

Główna specjalistka ds. kontaktów z mediami POLSY Urszula Szwed-Strych w oświadczeniu przesłanym PAP zwraca uwagę, że raport NIK dotyczy całego roku 2016, a jego wnioski nie odzwierciedlają obecnej sytuacji w agencji. "Przyjęliśmy rekomendacje z wystąpienia pokontrolnego NIK, które otrzymaliśmy pod koniec kwietnia 2017 roku, i jesteśmy bardzo zaawansowani w ich wdrażaniu” - zapewniła.

Jak zaznaczyła, 2016 r. był pierwszym pełnym rokiem działalności Polskiej Agencji Kosmicznej, w czasie którego trwały intensywne prace merytoryczne związane z realizacją ustawowych zadań agencji i jednoczesnej kontynuacji prac organizacyjnych związanych z rozwijaniem działalności nowej organizacji.

"Jak często w takich przypadkach, nie był on wolny od błędów. W październiku 2016 roku został odwołany ze stanowiska prezesa PAK (Polskiej Agencji Kosmicznej - PAP) profesor Marek Banaszkiewicz, w związku z niezatwierdzeniem przez KPRM sprawozdań z działalności Agencji w roku 2015" - przypomniała w oświadczeniu.

O ustaleniach pokontrolnych NIK poinformowało w czwartek Radio Zet. Odnosząc się do nich, przedstawicielka POLSY uznała za nieprawdziwą informację (podaną na stronie internetowej radia), że w roku 2016 spośród 17 zadań ustawowych agencja rozliczyła się z realizacji tylko jednego.

"PAK realizował w roku 2016 wszystkie, poza jednym, zadania określone w ustawie o Polskiej Agencji Kosmicznej. Potwierdzają to zapisy z wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli, zgodnie z którymi w 2016 r. Agencja realizowała swoje zadania ustawowe, chociaż część z nich była realizowana w ograniczonym zakresie" - czytamy w przesłanym PAP oświadczeniu.

Urszula Szwed-Strych dodała, że POLSA nie podjęła działań dotyczących jednego zadania, związanego z prowadzeniem rejestru obiektów w przestrzeni kosmicznej. Stało się tak "z braku stosownych przepisów określających treść rejestru i sposób jego prowadzenia, których stworzenie nie leży w kompetencjach PAK" - napisała.

POLSA powstała w 2014 r. na mocy Ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej. Jej zadaniem jest koordynowanie działań polskiego sektora kosmicznego (rozproszonych wcześniej między różne instytucje i resorty); inicjowanie, przygotowywanie oraz wdrażanie założeń, głównych kierunków badań i programów w dziedzinie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Zadaniem POLSY jest również usuwanie barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego.

Działalność agencji nadzoruje prezes rady ministrów - on też powołuje prezesa POLSY.

Pierwszym prezesem POLSY został prof. Marek Banaszkiewicz, który pełnił tę funkcję do 7 października 2016 r. Został odwołany ze stanowiska związku z tym, że premier Beata Szydło nie zatwierdziła sprawozdań agencji za rok 2015. Od tego czasu - po powołaniu przez premier - obowiązki prezesa pełni płk Piotr Suszyński - wiceprezes POLSY ds. obronnych.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera