Uczelnie i instytucje

MNiSW po raporcie NIK: działamy, by wzmocnić nadzór nad NCBR

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął działania, by wzmocnić nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju - poinformowali przedstawiciele resortu nauki odnosząc się do raportu NIK, z którego wynikało, że w systemie wsparcia komercjalizacji badań naukowych są wady.

W drugiej połowie maja NIK opublikowała raport, z którego wynika, że zakładane przez resort nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) nakłady na wsparcie komercjalizacji badań naukowych nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w założonym czasie. Najwyższa Izba Kontroli rekomendowała ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego wzmocnienie nadzoru nad NCBR w zakresie realizowanych przez centrum programów i przedsięwzięć w obszarze wsparcia komercjalizacji wyników badań naukowych. Zaleciła też utworzenie zintegrowanej bazy projektów badawczych i wdrożeniowych dofinansowanych ze środków publicznych, aby ryzyko podwójnego finansowania było mniejsze.

"Minister podjął działania zmierzające do wzmocnienia nadzoru nad Centrum (Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - przyp. PAP)" - napisało biuro prasowe MNiSW, w odpowiedzi na prośbę PAP o odniesienie się do wyników kontroli NIK. "Nowo powołany dyrektor Centrum (wybrany pod koniec kwietnia prof. Maciej Chorowski - przyp. PAP) został zobowiązany m.in. do dokonania analizy poprawności wszystkich realizowanych przez Centrum programów i przedsięwzięć oraz poinformowania ministra o wynikach tej analizy" - czytamy w odpowiedzi resortu nauki. MNiSW zapowiedziało też, że planuje zmianę przepisów regulujących tryb realizacji zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

"Zwracamy jednocześnie uwagę, że minister podjął już wcześniej działania ukierunkowane na wzmocnienie nadzoru nad Centrum, rozszerzając katalog narzędzi nadzorczych, określonych przepisami ustawy o NCBR, o narzędzia niewładcze. Minister rozważa też wprowadzenie kolejnych narzędzi wzmacniających nadzór nad Centrum" - poinformowało biuro prasowe resortu nauki.

Przypomniało, że w ministerstwie dokonano zmian organizacyjnych - zadania nadzorcze skoncentrowano w jednym departamencie.

"MNiSW podjęło ponadto działania w celu utworzenia zintegrowanej bazy projektów badawczych i wdrożeniowych dofinansowanych ze środków publicznych, dla zminimalizowania ryzyka podwójnego finansowania" - napisano w komunikacie.

NIK w swoim raporcie ceniła skuteczność wsparcia komercjalizacji wyników badań naukowych w zakresie zwiększania innowacyjności gospodarki. Z raportu wynikło, że programy i przedsięwzięcia nie były finansowane w stabilny sposób, opóźniały się i były słabo nadzorowane. Zdaniem NIK efektem wad w systemie wsparcia komercjalizacji badań naukowych jest słabszy od zakładanego wzrost innowacyjności polskiej gospodarki. Kontrolę przeprowadzono w NCBR, Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w sześciu podmiotach, które otrzymały dofinansowanie od NCBiR.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera