Na największych uczelniach Podkarpacia, rekrutacja podstawowa jeszcze trwa. Wyjątkiem jest Politechnika Rzeszowska (PRz), gdzie rekrutacja się skończyła. Największym zainteresowaniem na PRz cieszyły się kierunki: automatyka i robotyka oraz informatyka. Tam na jedno miejsce startuje pięć osób.
PRz oferuje kształcenie na 35 kierunkach studiów I stopnia, w tym na 32 kierunkach w języku polskim i 3 kierunkach studiów w języku angielskim. Te ostatnie są nowościami w tym roku.
Jak przekazał PAP rzecznik PRz Damian Gębarowski, najpopularniejszymi kierunkami na studia stacjonarne I stopnia: są automatyka i robotyka oraz informatyka, na których na jedno miejsce przypada pięcioro chętnych.
Niewiele mniejszą popularnością cieszą się: lotnictwo i kosmonautyka, geodezja i planowanie przestrzenne, inżynieria procesów biznesowych oraz inżynieria i analiza danych. Na tych kierunkach na jedno miejsce przypadają cztery osoby.
Gębarowski zwrócił uwagę, że studia na Politechnice Rzeszowskiej przyciągają młodych ludzi nie tylko z regionu, ale z całej Polski, a także z zagranicy.
Jak dodał, poza woj. podkarpackim, z którego PRz ma najwięcej kandydatów, w systemie rekrutacji zarejestrowały się osoby z wszystkich województw Polski. Po kilkaset osób zarejestrowało się z województw: lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i śląskiego; po kilkadziesiąt z województw: pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego; zaś po kilkanaście z woj.: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.
„Z Europy Politechnika Rzeszowska ma kandydatów na studia m.in. z Francji, Grecji, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Turcji czy Białorusi. A z pozostałych kontynentów m.in. z Wietnamu, Maroka, USA, Arabii Saudyjskiej, Chin, Egiptu, Indii, Algierii, Zimbabwe, Bangladeszu, Nigerii, Omanu, Pakistanu, RPA, Rwandy, Tunezji czy Jemenu” – wymienił rzecznik PRz.
Na innych największych uczelniach wyższych na Podkarpaciu, zarówno publicznych, jak i niepublicznych, rekrutacja trwa.
Joanna Wilk z biura prasowego Uniwersytetu Rzeszowskiego przekazała, że największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: lekarski, filologia angielska, pielęgniarstwo, fizjoterapia, dietetyka, informatyka, ratownictwo medyczne, lingwistyka stosowana, finanse i rachunkowość oraz pedagogika specjalna.
Dodała, że na studiach stacjonarnych na kierunku lekarskim miejsc jest 110, na niestacjonarnych - 60, zaś w języku angielskim - 40.
Zaznaczyła jednocześnie, że dopóki proces rekrutacji się nie zakończy, trudno jest podawać takie dane jak np. liczba kandydatów na jedno miejsce.
Przypomniała, że UR w swojej ofercie ma 68 kierunków studiów, w tym 8 nowości.
Proces rekrutacyjny trwa także jeszcze na dwóch największych w regionie uczelniach niepublicznych, jakimi są: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (WSIiZ) oraz WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.
Rzeczniczka WSIiZ w Rzeszowie Grażyna Bochenek przekazała PAP, że w uczelnianym punkcie rekrutacyjnym widać duży ruch.
„Na razie porównanie liczby aplikacji rok do roku wygląda bardzo dobrze, jednak na podsumowanie będzie czas po zakończeniu rekrutacji” - zaznaczyła.
Rekrutacja w WSIiZ trwa do 31 lipca br.
Dodała, że obecnie najwięcej chętnych na studia I stopnia jest na kierunkach: Informatyka, Grafika komputerowa, Kosmetologia oraz Pielęgniarstwo. Zaś w przypadku studiów II stopnia najwięcej osób stawia do tej pory na Digital Marketing.
W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej Przemysław Pawlak, mówiąc, że na obecnym etapie trudno o podsumowanie w liczbach, ponieważ na kandydatów na studia uczelnia czeka do 2 sierpnia.
„Wtedy też będziemy mogli powiedzieć, na który kierunek było najwięcej chętnych i ilu kandydatów przypadało na jedno miejsce. Jednak jak co roku widzimy już pewne trendy. W naszym przypadku przy pięciu prowadzonych kierunkach studiów, czyli: kryminologii, bezpieczeństwie wewnętrznym, prawie, zarządzaniu i administracji popularność kierunków rozkłada się mniej więcej równomiernie” – zaznaczył Pawlak.
Zwrócił jednak uwagę, że najpopularniejszym w tegorocznej rekrutacji będzie kryminologia, którą WSPiA prowadzi od ubiegłego roku, jako jedyna uczelnia w regionie.
„Prawo jest elitarnym kierunkiem, który w tym roku mocno zmieniamy, wprowadzając dwie ścieżki kształcenia. Pierwsza jest dla osób, które wiążą swoją przyszłość z wybraną aplikacją prawniczą. Druga została zaplanowana z myślą o osobach, które będą szukać zatrudnienia w zawodach prawniczych niewymagających zdawania na aplikację. Takich zawodów jest kilkadziesiąt m.in.: referendarz sądowy, asystent sędziego lub prokuratora, doradca podatkowy, broker ubezpieczeniowy czy mediator” – wskazał rzecznik WSPiA.
Z kolei osoby chcące pracować w różnych służbach mundurowych interesują się studiami na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.
„Poprzez rozbudowany program kształcenia praktycznego w WSPiA mogą zdobyć solidne przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej” – zauważył Pawlak. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ ann/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.