Uczelnie i instytucje

Kalisz/ 60 osób będzie studiować medycynę na Uniwersytecie Kaliskim

Kalisz, Adobe Stock
Kalisz, Adobe Stock

Ośmiu chętnych na jedno miejsce ubiegało się o przyjęcie na medycynę na Uniwersytecie Kaliskim w roku akademickim 2024/25. Na kierunku lekarskim będzie studiować w Kaliszu 60 osób – powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy uczelni Jakub Banasiak.

Jak podkreślił, „to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że kaliska uczelnia bardzo późno ogłosiła rekrutację i prowadziła ją tylko przez dwa tygodnie” – powiedział.

Zdaniem rzecznika Uniwersytet Kaliski ma jeszcze jeden powód do dumy, ponieważ – jak zaznaczył - o miejsce na uczelni ubiegali się „zdolni studenci”.

Wyjaśnił, że podczas rekrutacji brane są pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych z biologii i chemii. Maksymalna liczba punktów, jaką mogli osiągnąć maturzyści, wynosiła 200. "Okazało się, że ostatnia z przyjętych do nas osób miała 142 punkty, najlepsza 195 punktów” - wskazał.

Kierunek lekarski w Kaliszu działa dopiero drugi rok. Jego kontynuacja została zagrożona, kiedy Naczelna Izba Lekarska oceniła, że kaliska uczelnia nie miała odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia.

Te krytyczne uwagi spowodowały, że do Kalisza przyjechali eksperci z Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Postanowili sprawdzić bazę, zapoznać się z tytułami naukowymi kadry uczelni i szpitala oraz przeprowadzili hospitacje na zajęciach z anatomii dla studentów kierunku lekarskiego. Przez wiele miesięcy pracownicy UK nie wiedzieli, czy będą mogli otworzyć medycynę w roku akademickim 2024/25.

W wyniku przeprowadzonej kontroli PKA wydała na początku sierpnia pozytywną ocenę dotyczącą kształcenia przyszłych lekarzy w Kaliszu. Ale ostateczna decyzja o przyznaniu limitu miejsc i uruchomieniu rekrutacji należała do Ministerstwa Zdrowia. Zgoda na kontynuowanie medycyny w Kaliszu zapadła dopiero na koniec sierpnia.

„Cieszymy się, że wszystko zakończyło się dobrze i w Kaliszu można studiować medycynę” – powiedział rzecznik.

W 2022 r. zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego dla kaliskiej uczelni wydał ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego uruchomienie krytykował samorząd lekarski. Zdaniem członków Naczelnej Izby Lekarskiej kierunki lekarskie za czasów PiS były otwierane na uczelniach kompletnie do tego nieprzygotowanych. Chęć studiowania medycyny w Kaliszu w roku akademickim 2023/24 zgłosiło 1535 kandydatów. Wtedy na jedno miejsce przypadało ponad 25 chętnych, a uczelnia miała do dyspozycji 90 miejsc.(PAP)

Ewa Bąkowska

bak/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera