SpaceX: członkowie misji Ax-4 polecą na orbitę w nowej kapsule Dragon

16.04.2025  PAP/Radek Pietruszka
16.04.2025 PAP/Radek Pietruszka

Załoga misji Ax-4, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon – poinformowała we wtorek Sarah Walker z firmy SpaceX. Astronauci, którzy polecą w kapsule jako pierwsi, będą mogli nadać jej imię.

Jak mówiła Walker, dyrektorka ds. zarządzania misją Dragon, nowa kapsuła ma numer C213; imię dla niej wybiorą pierwsi astronauci na jej pokładzie, czyli właśnie załoga Ax-4.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, zorganizowanej online przez firmę Axiom Space, Sarah Walker poinformowała też, że opóźnienie startu Ax-4 – pierwotnie planowanego na 29 maja, potem przesuniętego na 8 czerwca – było spowodowane problemami właśnie z nowym statkiem Dragon.

„Kapsuła nie przeszła standardowego testu przed startem. Podczas niego sprawdza się m.in. wytrzymałość izolacji urządzeń. Jeśli przewody nie przejdą tej kontroli, musimy je wymienić na nowe i ponownie przetestować. Kosztowało nas to kilka dni. Następnie napotkaliśmy również problem ze spadochronami. Te, które planowaliśmy zainstalować w kapsule, nie przeszły kontroli tuż przed montażem. Wykryliśmy ślady wilgoci w workach, w które były zapakowane, musieliśmy więc wymienić cały zestaw” – wyjaśniła szefowa misji Dragon.

Podczas konferencji kierowniczka programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w NASA Dana Weigel powiedziała, że załoga Ax-4 zakończyła w ubiegłym miesiącu w Centrum Kosmicznym im. Johnsona w Teksasie szkolenie z pobytu na ISS. „Szkolenie przygotowało ich do życia na pokładzie stacji, a także do przeprowadzenia badań zaplanowanych w ramach misji. Jutro przeprowadzimy przegląd gotowości lotu dla tej misji” – zapowiedziała.

Jak dodała Sarah Walker, w najbliższy czwartek jeden z dwóch statków kosmicznych Dragon, które obecnie są zadokowane do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wróci na Ziemię i wyląduje w wodach Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii. Zakończy to misję CRS-32, w ramach której towarowa wersja kapsuły Dragon 2 dostarczyła zaopatrzenie na ISS. „Statek misji Ax-4 wkrótce zajmie ten zwolniony port dokowania” – wyjaśniła Walker.

Kierowniczka projektu, dyrektorka Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Aleksandra Bukała zaznaczyła w czasie konferencji, że polska misja naukowo-technologiczna IGNIS na ISS zakłada nie tylko przeprowadzenie 13 eksperymentów naukowych, ale też ma bogaty program edukacyjny.

„Ponad 20 proc. czasu astronautów zostanie poświęcone na działania edukacyjne. To dla nas bardzo ważne, ponieważ misja ta jest postrzegana jako jeden z ważnych kamieni milowych w przyciąganiu uwagi i zwiększaniu świadomości na temat nauki w polskim społeczeństwie” – powiedziała przedstawicielka POLSA.

Zanim czworo członków załogi Ax-4 wystartuje na orbitę, dowódczyni misji Peggy Whitson zostanie wprowadzona do amerykańskiej Galerii Sław Astronautów (Astronaut Hall of Fame). Biochemiczka i była astronautka NASA spędziła do tej pory w kosmosie 675 dni. Jako szefowa misji Expedition 16 (2007-2008) była pierwszą kobietą dowódcą na ISS; w 2009 r. została mianowana głównym astronautą NASA – to najwyższe stanowisko w Korpusie Astronautów NASA. W 2018 r. Whitson znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób opublikowanej przez magazyn „Time”.

Misja Ax-4 będzie kolejną komercyjną załogową wyprawą realizowaną przez Axiom Space. Udział w niej Polaka to rezultat umowy podpisanej między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji naukowo-technologicznej IGNIS na ISS. W przygotowaniach bierze udział także Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jako agencja wykonawcza MRiT. Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim po Mirosławie Hermaszewskim Polakiem w kosmosie.

Załogę Ax-4 tworzą: Peggy Whitson (USA) – dowódczyni; Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska/ESA) – specjalista; Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot oraz Tibor Kapu (Węgry) – specjalista. Start jest zaplanowany na 8 czerwca na godz. 9.11 czasu wschodnioamerykańskiego (godz. 15.11 czasu polskiego).

Astronauci polecą na ISS rakietą Falcon 9 firmy SpaceX, która wyniesie na orbitę kapsułę Dragon z należącego do NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Astronauci mają spędzić na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 14 dni.(PAP)

Nauka w Polsce

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ W Stalowej Woli odbędzie kosmiczny inkubator dla młodzieży

  • 29.07.2018. Wnętrze modelu księżycowej bazy kosmicznej "Habitat Lunares" na starym lotnisku w Pile. PAP/Marek Zakrzewski

    Równolegle do misji Ax-4 - lustrzana misja analogowych astronautów w Pile

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera