Liczba studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2024/2025 wzrosła o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem

08.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej nt. wyników rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/25 w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki w siedzibie resortu w Warszawie.PAP/Paweł Supernak
08.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej nt. wyników rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/25 w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki w siedzibie resortu w Warszawie.PAP/Paweł Supernak

462 tys. studentów rozpoczęło studia w roku akademickim 2024/2025 - czyli o 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. To jest bardzo dobra informacja, bo mieliśmy obawy, że polska młodzież nie jest zainteresowana studiami w Polsce – powiedział na piątkowej konferencji minister nauki Dariusz Wieczorek.

Minister Wieczorek podsumował na piątkowej konferencji wyniki rekrutacji w nowym roku akademickim 2024/2025 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Nauki. Z zadowoleniem odnotował, że liczba nowych studentów wzrosła o 17 tys. (o 10 tys. na uczelniach państwowych i o 7 tys. na niepublicznych) w porównaniu z ubiegłym rokiem.

„Postanowiliśmy podsumować wyniki rekrutacji po to, żeby zobaczyć, jakie jest zainteresowanie polskiej młodzieży studiami w Polsce. I przyznam, że niektóre dane mogą być zaskakujące” – powiedział Wieczorek, mając na uwadze 5-proc. wzrost zainteresowania studiami.

Lista pięciu najpopularniejszych kierunków studiów nie uległa zmianie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nastąpiły jedynie przetasowania pozycji. W roku akademickim 2024/2025 najpopularniejsza jest psychologia, a na drugim miejscu znalazła się informatyka. W ubiegłym roku było odwrotnie.

Trzecie miejsce na liście najpopularniejszych kierunków zajmuje kierunek lekarski. Dalej jest zarządzanie i prawo.

Uczelnie publiczne najczęściej wybierane przez kandydatów, według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie, to: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Gdańska.

Według liczby zgłoszeń kandydatów na jedno miejsce najpopularniejszymi kierunkami studiów są: projektowanie i logistyka materiałów (ponad 77 zgłoszeń na miejsce), orientalistyka – japonistyka (ponad 21 zgłoszeń na miejsce), Data Science in Economics (ponad 21), zielone technologie (16), orientalistyka – koreanistyka (15). W ubiegłym roku koreanistyka była na pierwszym miejscu.

Źródło: Infografika PAP

„Słyszałem podczas wizyt na uczelniach, że nie ma zainteresowania studiami drugiego stopnia, bo studenci po licencjacie idą do pracy i nie kontynuują studiów. Tutaj jest bardzo dobra informacja, bo odnotowaliśmy wyraźny wzrost aplikacji – zarówno na uczelnie publiczne i niepubliczne” – powiedział minister nauki. Ale jednocześnie zaznaczył, że „trzeba będzie oczywiście prowadzić wszystkie działania na uczelniach promujące studia drugiego stopnia”.

Dariusz Wieczorek wspomniał również o demografii. Wskazał, że całe środowisko akademickie jest świadome, że zmniejszająca się liczba urodzeń w Polsce znacząco przełoży się na liczbę studentów w przyszłości.

„Musimy sobie zdawać sprawę z demografii i tego, że za 18 lat ilość młodzieży, która będzie chciała studiować może być mniejsza. Ale też rolą ministerstwa i rolą całego środowiska jest stworzenie dobrego klimatu dla studiowania w Polsce i to wspólnie z uczelniami chcielibyśmy robić” – zapowiedział Wieczorek.(PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: PAP

    Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • 11.12.2023. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/Będzie konkurs na projekt przebudowy akademika Jowita

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera