Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
19.05.2023 aktualizacja 19.05.2023

Premier: Uniwersytet Jagielloński pozostaje polską wizytówką

18.05.2023. Od lewej: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, posłanka PiS Małgorzata Wassermann, premier Mateusz Morawiecki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezes zarządu Warbud Nicolas Depret, senator PiS Włodzimierz Bernacki, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk. PAP/Łukasz Gągulski 18.05.2023. Od lewej: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, posłanka PiS Małgorzata Wassermann, premier Mateusz Morawiecki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezes zarządu Warbud Nicolas Depret, senator PiS Włodzimierz Bernacki, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk. PAP/Łukasz Gągulski

Po kilkuset latach Uniwersytet Jagielloński jest cały czas polską wizytówką i łączy w sobie tradycję z nowoczesnością; trudno mi sobie wyobrazić lepiej skierowane środki z budżetu państwa niż właśnie tutaj – powiedział w czwartek w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Kampusu Medycznego Kraków-Prokocim. Dzięki inwestycji w jednej lokalizacji znajdą się wszystkie jednostki Collegium Medicum UJ.

Szef rządu podkreślił, że Uniwersytet Jagielloński jest "perłą w koronie wśród polskich uczelni". "Po kilkuset latach cały czas, mimo wielu bardzo trudnych lat, trudnych wieków polskiej historii, Uniwersytet Jagielloński jest cały czas tą polską wizytówką i łączy w sobie tradycję z nowoczesnością" - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, jest bardzo dumny z zaplanowanej inwestycji. "Wiem, że tutaj będą te nasze środki we właściwy sposób spożytkowane w wyścigu o ludzkie zdrowie, życie. Trudno mi sobie wyobrazić lepiej zaangażowane środki ze strony budżetu państwa polskiego niż właśnie tutaj na Prokocimiu w Krakowie" - podkreślił premier.

Wyraził zadowolenie, że rząd "może wmurować symboliczną cegiełkę w nowe inwestycje". Szef rządu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zainicjowania tego przedsięwzięcia m.in. prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu, wicemarszałkowi Sejmu Ryszardowi Terleckiemu, posłance PiS Małgorzacie Wassermann i wojewodzie małopolskiemu Łukaszowi Kmicie.

"Z mojej strony mogę tylko obiecać, że w tegorocznym budżecie i w kolejnych budżetach będą przeznaczane coraz większe pule środków, nie tylko w wartościach bezwzględnych, ale także procentowych w stosunku do PKB, bo to jest najlepszy miernik w środkach, które są przeznaczane na zdrowie. Łączymy to, co w medycynie najbardziej wartościowe – naukę, leczenie pacjentów, najnowsze osiągnięcia w medycynie, które jestem przekonany, że tutaj będą naszym udziałem" – mówił Morawiecki.

Prorektor ds. Collegium Medicum UJ prof. Tomasz Grodzicki przypomniał, że w sąsiedztwie planowanego kampusu istnieją dwa szpitale uniwersyteckie. „Szpitale są kwintesencją nauki medycyny szeroko pojętej (…), właściwie nie ma medycyny bez badań naukowych i te badania naukowe są niezbędne” – powiedział wskazując, że wyposażenie nowego kampusu będzie spełniać najwyższe standardy.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił uwagę, że niedawno w Prokocimiu została otwarta nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego, jednego z najnowocześniejszych w Europie. Miasto zaś, dzięki środkom rządowym, wybudowało nowoczesną infrastrukturę drogową, aby ułatwić dojazd do lecznicy.

Kampus Medyczny przy ul. Badurskiego w Prokocimiu składał się będzie z budynku badawczego (A), budynku dydaktycznego (B) – oba mają liczyć po osiem kondygnacji (dwie podziemne i sześć naziemnych) oraz z zespołu budynków dydaktyczno-administracyjnych.

Prace są podzielone na etapy, w pierwszym etapie powstaną budynki A i B, w kolejnych etapach – zespół budynków dydaktyczno-administracyjnych. Obiekty będą połączone przewiązką. W budynku A, o powierzchni 11 tys. mkw., znajdą się m.in. 22 laboratoria, zwierzętarnia, biobank, siedziba Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem. Obiekt ma być gotowy do końca maja 2025 r.

Budynek B czeka na pozwolenie na budowę. Jego powierzchnia zajmie 23 tys. mkw. We wschodnim skrzydle będą m.in. laboratoria studenckie, sale zajęć z symulacji medycznej, sale wykładowe. W zachodnim skrzydle znajdą się pomieszczenia jednostek organizacyjnych UJ. W łączniku ma być 16 sal seminaryjnych i pomieszczenia organizacji studenckich.

Przetarg na generalne wykonawstwo wygrała firma z Warszawy, proponująca 267,5 mln zł za budowę, w tym budowa budynku A ma kosztować ok. 130 mln zł. Wartości te jednak mogą się zmienić wraz ze zmieniającą się sytuacją gospodarczą.

Nowy kampus będzie miejscem pracy dla około 1,5 tys. nauczycieli akademickich, ok. 1 tys. pracowników niebędących nauczycielami akademickimi (pracowników naukowo-technicznych, administracji, obsługi) oraz miejscem nauki ok. 5,5 tys. studentów.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ kkr/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024