Uczelnie i instytucje

Kraków/ UJ wraz z europejskimi uczelniami uruchomi nowy kierunek dot. zrównoważonego rozwoju

05.04.2024. Collegium Novum UJ. PAP/Jerzy Ochoński
05.04.2024. Collegium Novum UJ. PAP/Jerzy Ochoński

Uniwersytet Jagielloński wraz z siedmioma europejskimi uczelniami uruchomi nowy interdyscyplinarny kierunek studiów I stopnia poświęconych szeroko pojętemu zrównoważonemu rozwojowi. Każdy student tego kierunku będzie miał możliwość studiowania na trzech uniwersytetach uczestniczących w programie.

Jak poinformował we wtorek Kamil Sikora z biura prasowego UJ, nowy kierunek wprowadza osiem renomowanych europejskich uczelni, będących częścią międzynarodowej sieci Una Europa.

Kierunek pod nazwą Una Europa Joint Bachelor in Sustainability (BASUS) to wspólny, międzynarodowy i interdyscyplinarny kierunek studiów I stopnia. Jego program poświęcony jest tematyce zrównoważonego rozwoju (ang. sustainability) i oferuje swoim absolwentom wykształcenie skupione na przekrojowym rozumieniu tej idei.

Przedstawiciel UJ podkreślił, że BASUS to pierwszy kierunek w Polsce, który otrzymał akredytację European Approach for Quality Assurance of Joint Programmes, procedowaną przez międzynarodowy zespół oceniający pod kierownictwem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Tematyką studiów jest próba znalezienia adekwatnego balansu pomiędzy ochroną środowiska, rozwojem społecznym i dobrą kondycją gospodarki. Według twórców kierunku, charakteryzuje się on wysokim stopniem umiędzynarodowienia i interdyscyplinarności, jaki nie występował dotąd na poziomie studiów licencjackich. Jego absolwenci będą mieli możliwość podjęcia pracy na stanowiskach związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Każdy student BASUS-a będzie mieć możliwość studiowania na trzech spośród uniwersytetów uczestniczących w programie. Jego absolwenci otrzymają wspólny dyplom przyznany przez sześć uczelni partnerskich: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, KU Leuven (Belgia), Uniwersytet Compultense w Madrycie (Hiszpania), Uniwersytet w Helsinkach (Finlandia), Uniwersytet w Zurychu (Szwajcaria) oraz Uniwersytet Paris 1 Panthéon-Sorbonne (Francja).

W mobilności studentów i kadry uczestniczą również Uniwersytet w Edynburgu (Wielka Brytania) oraz Wolny Uniwersytet Berlina (Niemcy).(PAP)

Nauka w Polsce

rgr/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    W Politechnice Krakowskiej powstał mobilny skaner pozwalający sklasyfikować urobek górniczy

  • Fot. Adobe Stock

    Rząd przyjął projekt ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera