Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Jagielloński podpisał umowę na budowę akademika na Ruczaju

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Jagielloński podpisał w poniedziałek umowę z wykonawcą na budowę akademika na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ na Ruczaju w Krakowie. Dom studencki zapewni pokoje o wysokim standardzie dla 200 żaków. Inwestycja powinna być zrealizowana do końca 2026 r.

"To bardzo ważna data w najnowszej historii uniwersytetu. W końcu, po wielu latach, rozpoczynamy budowę nowego akademika położonego na III Kampusie na Ruczaju – tam, gdzie studiuje jedna trzecia studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego" - powiedział rektor najstarszej polskiej uczelni prof. Piotr Jedynak.

Nowy akademik powstanie w sąsiedztwie siedmiu wydziałów i znajdzie w nim miejsce 200 osób. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada krakowska firma Texom. Koszt inwestycji to niemal 30 mln zł. Zgodnie z umową wykonawca ma 18 miesięcy na zakończenie prac. W jej ramach firma zobowiązała się m.in. do wykonania projektu zagospodarowania terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego niezbędnego do realizacji inwestycji.

W nowym akademiku powstaną pokoje jedno- i dwuosobowe oraz pokoje rodzinne. Każde piętro zostanie wyposażone w co najmniej dwie ogólnodostępne kuchnie z jadalniami. Na parterze budynku znajdą się portiernia, pomieszczenia administracyjne, strefa studenta z tarasem oraz palarnia. W pobliżu obiektu staną wiaty rowerowe.

W kolejnych latach UJ planuje budowę także drugiego akademika na Ruczaju, w sąsiedztwie Wydziału Matematyki i Informatyki. W tym obiekcie miejsce znalazłoby kolejnych 200 studentów.

Aby polepszyć warunki bytowe żaków, UJ pracuje także nad reorganizacją części pokoi w domu studenckim Racławicka. Tu od nowego roku akademickiego do dyspozycji studentów oddanych ma być ok. 40 miejsc. Prace remontowe prowadzone są również w akademiku Żaczek. Tutaj modernizacja obejmuje m.in. odnowienie pomieszczeń mieszkalnych i poprawę standardu wyposażenia.(PAP)

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera