Uczelnie i instytucje

Gdańsk/ Wystawa poświęcona szwajcarskiej ochronie środowiska na Politechnice Gdańskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na Politechnice Gdańskiej otwarto w poniedziałek wystawę "Cleantech – technologia dla zielonej przyszłości". Prezentowane są na niej rozwiązania szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców w dziedzinie czystych technologii.

"W Szwajcarii wierzymy, że technologia może odegrać olbrzymią rolę w transformacji energetycznej i umożliwić pozyskiwanie czystej energii, neutralnej dla środowiska" – powiedział w trakcie otwarcia wystawy na Politechnice Gdańskiej ambasador Szwajcarii w Polsce Fabrice Filliez.

Wskazał również, że kluczową rolę odgrywa też edukacja w wymiarze społecznym, która pomaga zrozumieć ludziom potrzebę zmian tak, żeby mogli się do nich swobodnie adaptować.

W trakcie otwarcia mobilnej wystawy "Cleantech – technologia dla zielonej przyszłości" w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej, rektor uczelni prof. Krzysztof Wilde podkreślił, że działania na rzecz ochrony środowiska zarówno w aspekcie dydaktycznym, jak również badawczym, to jeden z priorytetów Politechniki Gdańskiej.

"Od wielu lat stawiamy na walkę ze zmianami klimatycznymi i innymi wyzwaniami cywilizacyjnymi z tego obszaru" – zapewnił.

Dodał, że PG jest dla lokalnych władz oraz biznesu i przemysłu sprawnie zarządzanym zapleczem naukowo-badawczym, ukierunkowanym na potrzeby ekologicznego rozwoju miast w aspekcie budowlanym, przemysłowym i transportowym.

"Wierzymy przy tym, że niektóre rozwiązania ze Szwajcarii, zaprezentowane na wystawie, można wprowadzić również w naszym kraju, w czym oczywiście moglibyśmy pomóc" – zauważył rektor Wilde.

Na kilkunastu planszach ustawionych w budynku gdańskiej uczelni zostały zaprezentowane technologiczne rozwiązania z dziedziny gospodarki wodnej, rolnictwa, elektromobilności, recyklingu i energetyki.

Ambasador Szwajcarii w Polsce Fabrice Filliez podkreślił, że dzięki edukacji akademickiej i talentom młodych naukowców, otwartych na potrzeby środowiska naturalnego, technologia może wchodzić na kolejne poziomy i służyć środowisku oraz ekologii.

Wystawa wcześniej była prezentowana m.in. na Politechniki Warszawskiej czy SGH. W budynku gdańskiej uczelni technicznej będzie dostępna do 30 listopada.

Po otwarciu wystawy, na Politechnice Gdańskiej zorganizowano debatę poświęconą technologią energetycznym "Energia, ale jaka?".(PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

pm/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ W czwartek rozpoczynają się juwenalia - zmiany w komunikacji miejskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Modelowanie i symulacje cyfrowe - nowy kierunek na PO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera