Nauka dla Społeczeństwa

07.08.2022
PL EN
21.06.2022 aktualizacja 21.06.2022

Korea Płd./ Udany start rodzimej rakiety kosmicznej Nuri po zeszłorocznym niepowodzeniu

Fot. EPA/YONHAP 21.06.2022 Fot. EPA/YONHAP 21.06.2022

Po nieudanej misji z ubiegłego roku z Korei Południowej wystartowała we wtorek pierwsza rodzima rakieta kosmiczna Nuri. Według rządu lot przebiegł zgodnie z planem, a wyniesiony przez rakietę satelita weryfikacyjny nawiązał połączenie z Ziemią – podała agencja Yonhap.

Jeśli misja Nuri się powiedzie, Korea Południowa stanie się siódmym państwem świata, po Rosji, USA, Francji, Chinach, Japonii i Indiach, które opracowało własną rakietę kosmiczną zdolną do wyniesienia na orbitę satelity o masie powyżej 1 tony – podkreśla Yonhap.

200-tonowa rakieta Nuri, nazywana również KSLV-II, wystartowała z ośrodka kosmicznego Naro w południowo-wschodniej części kraju ok. godz. 16 czasu miejscowego (godz. 9 rano w Polsce) – przekazało południowokoreańskie ministerstwo nauki.

Według niego start rakiety przebiegł zgodnie z planem, a inżynierowie analizują obecnie dane, by ocenić, czy wynoszone przez nią satelity dotarły na orbitę. Jeden z nich, satelita weryfikacyjny, którego zadaniem jest dostarczenie informacji o działaniu rakiety, nawiązał już kontakt z południowokoreańską bazą badawczą na Antarktydzie.

Start miał się odbyć w ubiegłym tygodniu, ale został przełożony po wykryciu nieprawidłowości w zbiorniku z utleniaczem. W poniedziałek resort nauki i koreańska agencja kosmiczna KARI poinformowały, że pojazd przeszedł wszystkie badania techniczne.

W październiku 2021 roku pierwsza misja Nuri zakończyła się tylko częściowym powodzeniem. Rakieta dotarła na zakładaną wysokość 700 kilometrów, ale nie udało się umieścić na orbicie atrapy satelity.

Prace nad Nuri prowadzone są od ponad dekady. Od 2010 roku wydano na nie 2 bln wonów (1,8 mld dolarów). Do 2027 roku zaplanowano jeszcze cztery starty Nuri – podał Yonhap.(PAP)

anb/ akl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022