Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
31.03.2021 aktualizacja 31.03.2021

Zmiany klimatyczne mogą pogorszyć sytuację osób z katarem siennym w Europie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sezon kataru siennego w północno-zachodniej Europie będzie dla alergików coraz trudniejszy, a przewidywana zmiana klimatu może potencjalnie zwiększyć dotkliwość sezonu pylenia o ponad połowę - informuje pismo “Science Advances”.

Jak przewidują specjaliści, gdy temperatury będą wysokie, a stężenie dwutlenku węgla wzrośnie, wpłynie to na drzewa i trawy, toteż sezony pylenia rozpoczną się wcześniej i potrwają dłużej.

Aby zyskać bardziej szczegółową wiedzę co do lokalnych zmian dotyczących pylenia roślin, europejski zespół zebrał dane dotyczące pyłków z 22 lat z 34 punktów monitorowania w Belgii, Danii, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Wyniki połączono z danymi pogodowymi zebranymi w pobliżu tych miejsc. Przeprowadzając analizę za pomocą dwóch modeli statystycznych, naukowcy odkryli, że ilość pyłku uwalnianego w ciągu sezonu może wzrosnąć z powodu zmiany klimatu nawet o 60 proc., zakładając podwojenie atmosferycznego poziomu CO2 do około 800 części na milion.

Poza ograniczeniem emisji CO2 autorzy proponują lepsze planowanie przed sezonem pylenia, na przykład podawanie leków łagodzących objawy kataru siennego większej liczbie osób lub, jeśli to możliwe, zalecenie unikania ekspozycji na pyłki.

Badacze przyznają, że w badaniu nie uwzględniono wpływu, jaki wzrost temperatury miałby na ilość i rodzaj pyłków różnych rodzajów traw i drzew, co ma znaczenie, ponieważ oczekuje się, że zmiana klimatu zmieni rejony, w którym mogą żyć niektóre gatunki. A także to, jakie gatunki ludzie sadzą, na przykład adaptując gatunki bardziej odporne na suszę. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022