Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
26.11.2020 aktualizacja 26.11.2020

Pierwsza globalna mapa gatunków pszczół

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Powstała pierwsza mapa, która dokumentuje występowanie tysięcy gatunków pszczół na całej Ziemi. Wyniki badań opublikowano w piśmie „Current Biology”.

Na Ziemi żyje ponad 20 tys. gatunków pszczół. Niewiele dotąd było wiadomo o ich dokładnym rozmieszczeniu na całej planecie. Najnowsze wyniki badań, opartych na obserwacjach terenowych, dokumentują występowanie gatunków i ich siedlisk. W stworzonej bazie danych znajduje się ponad sześć mln pozycji.

Naukowcy potwierdzają, że więcej gatunków pszczół występuje na półkuli północnej niż południowej, a także więcej w środowiskach o klimacie umiarkowanym i suchym niż w zwrotnikowym.

„Jest więcej gatunków pszczół niż ptaków i ssaków razem wziętych” - opisuje członek zespołu, John Ascher z Narodowego Uniwersytetu Singapuru.

Jak dodaje, największa różnorodność pszczół występuje w Stanach Zjednoczonych, ponadto duże połacie Afryki i Bliskiego Wschodu obfitują w pszczele gatunki.

Co ciekawe, mniej gatunków pszczół występuje w dżungli, więcej zaś w suchym, bezdrzewnym środowisku. Drzewa dostarczają pszczołom mniej pożywienia niż nisko rosnące rośliny.

„Kiedy na pustyni pada, pokrywa się ona dywanem kwiatów” – tłumaczy główny autor, Michael Orr z Chińskiej Akademii Nauk.

Naukowcy zauważają, że w wielu rejonach świata zapylanie, a więc pomyślność zbiorów, zależy od lokalnych gatunków pszczół, nie zaś od pszczoły miodnej. Dlatego wiedza o rozmieszczeniu rodzimych gatunków może okazać się kluczowa również z punktu widzenia gospodarki.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024